Hans Furt i rad sa decom oštećenog sluha

Hans Furt je bio profesor psihologije na Univerzitetu u Vašingtonu,  a kao roditelj gluvog dečaka posebno se interesovao za mogućnosti kognitivnog razvoja dece sa oštećenim sluhom. U sklopu istraživanja o celokupnom razvoju gluve dece otvara radionice za podsticaj psihofizičkog, intelektualnog i kognitivnog razvoja u školi za decu sa oštećenim sluhom u Zapadnoj Virdžiniji.

Deca su svakodnevno nakon škole pohađala, u grupama od po najviše osam učenika, radionice mišljenja ili lingvističke radionice. Furtov metodski pristup za podsticaj kognicije i jezika kod dece sa oštećenjem sluha u potpunosti je bio oslonjen na Pijažeove radove o kognitivnom razvoju.

Istina, Pijaže se nije bavio razvojem gluvog deteta, ali je istraživanjima i teorijskim postavkama o kognitivnom razvoju deteta podsticajno uticao na psihologe i defektologe koji su se bavili kognitivnim razvojem gluve dece. Furt, kao veliki sledbenik Pijažeovog kognitivnog pravca, svoja istraživanja usmerava ka rasvetljavanju misaonih procesa kod potpuno gluve dece.

U radionici mišljenja realizovale su se sledeće vežbe za podsticaj različitih aspekata mišljenja:

1. vežbe klasifikacije (ređanje, prosta serijacija, dvostruka i višedimenzionalna serijacija);
2. vežbe za otkrivanje šablona-mustre (sortiranje, docrtavanje, permutacija);
3. vežbe verovatnoće (igre predviđanja);
4. vežbe perspektive (snalaženje u prostoru, crtanje, odnos predmeta u prostoru);
5. igre raznih uloga (imitiranje, pogađanje predmeta ili likova, dramatizacija).

U okviru tih pet grupa vežbi planirane su igre i zadaci koji stimulišu motoriku, opažanje, logiku i stvaralaštvo.

Radionice koje je osmislio Hans Furt i primenio 1970. godine u školi u Zapadnoj Virdžiniji u Srbiji je preuzeo i osavremenio Centar za integralni razvoj gluve dece iz Beograda u okviru Metode za integralni razvoj gluve dece. Primena radionica je realizovana 2000. godine u Školi za decu sa oštećenim sluhom „Stefan Dečanski".

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом