Prvi srpski energetski menadžeri za industriju

Energetska efikasnost je vrlo važna za Srbiju koja je zavisna od uvoza energenata. Za energetski efikasnu industriju potreban je obučen kadar. U nedavno otvorenom Centru za obuku energetskih menadžera, prošle nedelje održana je obuka za prvu grupu polaznika.

Srbija u proseku ima dva-tri puta veći energetski intenzitet od najbolje rangiranih zemalja Evropske unije. To znači da se utroši dva-tri puta više energije za proizvodnju istog proizvoda, što nas svrstava u zečelje kolone, i utiče na dodatno poskupljenje proizvoda. Ne treba zaboraviti da ovde nedostaje motivacija za kompanije da efikasno koriste energiju u proizvodnji ‒ Srbija danas ima najnižu cenu struje u regionu, dok cene nafte i prirodnog gasa dostižu nivo EU. Međutim, to nisu jedini razlozi zbog kojih se preduzeća u Srbiji ne odnose racionalno prema potrošnji energije. 

Kako objašnjava doc. dr Mirjana Stamenić, docentkinja Mašinskog fakulteta, naši inženjeri imaju zavidna znanja u oblasti održavanja sistema, ali često im se pored zaduženja u proizvodnji dodeljuje i zadatak da prate utrošak energenata i energetskih tokova u fabrici. U savremenoj praksi, uobičajeno je da se razdvoje te dve funkcije, odnosno da se energetski menadžer ili grupa energetskih menadžera (u zavisnosti od kompleksnosti preduzeća) bavi praćenjem i upravljanjem energetskih tokova, predlaganjem mera za unapređenje energetske efikasnosti i praćenjem ostvarenih efekata.

Kako bi inženjeri dobili potrebna znanja za praćenje utroška i upravljanje energetskim tokovima, tokom protekle nedelje na Mašinskom fakultetu u Beogradu, u  Centru za obuku energetskih menadžera održana je obuka za prvu grupu budućih energetskih menadžera u industriji.

Prema rečima Jelene Bošković, supervizorke elektroodržavanja i inženjeringa u fabrici „Knjaz Miloš" iz Aranđelovca, inače polaznice kursa za energetske menadžere u industriji, obrađene su teme iz inženjerske prakse poput mogućnosti ušteda u kotlovskim postrojenjima, prilikom rada kompresora, pumpi...

Jelena je istakla: „Najjači utisak ostavile su laboratorijske vežbe na pilot postrojenju, kada smo mogućnosti ušteda videli i na konkretnim sistemima. Bez obzira na to što sam 18 godina zaposlena u industriji, obuka mi je omogućila da dođem do mnogih novih saznanja koja su primenjiva na postrojenja u našoj fabrici i samim tim veoma korisna sa aspekta ušteda u energentima".

Sličnog mišljenja je i Dejan Pejčić, menadžer za praćenje energetskih performansi u kompaniji „Tigar" iz Pirota, koji je dodao da laboratorijski deo kursa treba da bude zastupljen u većoj meri.

„Mislim da je ostvarena i dobra interakcija između svih nas, što je dobar preduslov za buduću saradnju. Svoja mišljenja i predloge smo u formi popunjene ankete ostavili organizatorima na uvid, što će im, nadam se, pomoći pri organizovanju narednih kurseva."

Polaznici su stekli potrebna znanja i o zakonskim okvirima Sistema energetskog menadžmenta i standardu ISO 50001:2012. Zbog velikog interesovanja, u decembru i januaru u Centru za obuku energetskih menadžera, održaće se obuke za još dve grupe inženjera.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње