Boje koje su inspirisale poeziju

Veliki nemački pesnik Gete nije bio preterano ponosan na svoja pesnička dostignuća, ali se i te kako dičio jednom naučnom teorijom koju je postavio. Neposredno pred smrt izjavio je da „Učenje o bojama“ smatra svojim najznačajnijim delom.

Očaran antikom, Gete se 1786. godine otisnuo na putovanje za kojim je dugo čeznuo, sa odredištem u ‒ Italiji. Beležeći svoje utiske o toj zemlji, oduševljeno je isticao kolorit italijanskih pejzaža, ali i slikarskih dela. To oduševljenje je od pisca stvorilo i slikara. Dve godine kasnije, Gete se vratio u Nemačku sa više od hiljadu crteža i akvarela koje je tokom puta napravio. Tada je započela njegova životna fascinacija bojama.

Počeo je da vodi iscrpne i inspirativne razgovore sa svojom prijateljicom gospođicom Fon Kletenberg, koja ga je bolje upoznala sa teorijskim razmatranjima o bojama. Gete nije bio zadovoljan postojećim teorijama, odnosno jedinom sistematičnom teorijom boja koju je stotinak godina ranije postavio Isak Njutn. Pionirsko delo o prirodi svetlosti i boja „Optika" Njutn je objavio 1704. godine. Kroz eksperimente sa prizmom, Njutn je zaključio da boja nije svojstvo predmeta, već same svetlosti. Smatrao je da se svetlost sastoji od čestica.
S druge strane, postojalo je još jedno objašnjenje, prema kojem je svetlost talas. Gete se nije složio ni sa jednom ni sa drugom teorijom.

Upravo zbog čvrste suprotstavljenosti Njutnovoj teoriji, tadašnja naučna javnost nije obraćala pažnju na Geteov naučni rad „Učenje o bojama". Tek je u 20. veku njegova teorija uzeta u ozbiljno razmatranje. Stav da se svetlost ne sastoji ni od čestica ni od talasa u potpunosti se poklopila sa savremenim kvantnomehaničkim objašnjenjima.

Uzeto u celini, Njutnovi zaključci se jesu pokazali relevantnijim od Geteovih, međutim, možda baš zbog svog nenaučnog pristupa, pesnik je utro put novom načinu posmatranja boja. Dok je Njutn težio ka objektivnom objašnjenju boja, Gete je odgovor na njihovu tajnu tražio u oku posmatrača.

Najpopularniji i verovatno najuticajniji deo Geteovog razmatranja o bojama odnosi se na dejstvo koje one imaju na čoveka. Dejstvo pojedinih boja je proučavano još u drevnim civilizacijama, kada su se boje koristile u medicini. Hromoterapija, terapija bojama, bila je prisutna u medicini starih Egipćana, Kineza, a i danas predstavlja jednu od osnova indijske ajurvedske medicine. Međutim, Gete je govorio o psihološkom i duhovnom dejstvu boja.

Gete je bio prvi koji je napravio podelu na tople i hladne boje. Smatrao je da svetle hladne boje poput svetloplave i lila stvaraju utisak širine, a u čoveku bude mir i stabilnost, dok tople boje poput žute i narandžaste izazivaju vedrinu i čine da se osećamo toplije. Purpurnu je smatrao gradacijom svih boja, a zelenu boju u kojoj dolazi do ravnoteže svetlosti i tame. Takođe, razmatrao je kombinacije boja. Odbacivao je kombinacije sličnih boja, smatrajući ih dosadnim za oko.

„Učenje o bojama" sigurno nije Geteovo najznačajnije delo, ali je dokaz da istinski svestrani duh ne poznaje granice između nauke i umetnosti, stvaralaštva i života, radoznalosti i inspiracije.

Priredila: Višnja Pečenčić

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом