Nasa lansirala novi satelit

Nasa lansirala novi satelit

Nasa uspešno lansirala sa Kejp Kaneverala prvi u seriji novih razvijenih satelita za praćenje vremena za Nacionalnu administraciju za okeane i atmosferu (NOAA). Satelit za proučavanje okoline sa Geostacionarne orbite (GOES-R) u kosmos je poleteo pomoću rakete Atlas V.

Наса лансирала нови сателит Наса лансирала нови сателит

„Lansiranje satelita GOES-R predstavlja važan korak u smislu naše sposobnosti da obezbedimo tačnije podatke koji su važni za određivanje vremenske prognoze i rano upozoravanje", rekao je Tomas Zurbeken, zvaničnik Nasinog Direktorijuma za naučne misije. Satelit takođe predstavlja nastavak saradnje između Nase i Nacionalne administracije za okeane i atmosferu u postavljanju takvih satelita u geostacionarnu orbitu.

Pošto za dve nedelje dođe u željenu orbitu, GOES-R će biti preimenovan u GOES-16. Novi satelit će postati operativan za godinu dana.

Sonda treba da obezbedi slike razvijanja oluja u realnom vremenu, bolje od bilo kog prethodnog satelita.

Da bi to postigao, skeniraće nebo pet puta brže od bilo kog GOES satelita koji je trenutno u orbiti, i to u četiri puta boljoj rezoluciji.

Satelit ima nove instrumente za mapiranje električnih pražnjenja pa će se tako znati koje oluje predstavljaju veću pretnju. Osim toga, novi senzori će pratiti i aktivnosti Sunca. Sve u svemu, GOES-R pripada novoj generaciji meteoroloških satelita koji će vremensku prognozu, bar u Sjedinjenim Državama, učiniti tačnijom i efikasnijom.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом