Znanje u mreži nervnih ćelija

Grupa fizičara sa Univerziteta u Hajdelbergu i istraživači sa Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Gracu, koristili su matematičke metode u istraživanju načina na koji ljudski mozak svrstava dobijene čulne podatke u šemu postojećeg znanja. Rezultati dobijeni ovim istraživanjem imaju veliki značaj za razvoj novih kompjuterskih sistema.

Знање у мрежи нервних ћелија Znanje u mreži nervnih ćelija

Stečeno znanje i novi podaci

Ljudski mozak ima veliki broj važnih funkcija ali jedna od najvažnijih jeste kreiranje unutrašnjeg modela našeg okruženja. Ova vrsta podataka je u našem mozgu svrstana u dve kategorije: prva sadrži već stečeno znanje o poznatim objektima dok drugu kategoriju čine novi čulni podaci koji se svrstavaju, na osnovu poređenja, u šemu postojećeg znanja.

Profesor dr Karlhajnc Mejer, fizičar sa Univerziteta u Hajdelbergu i rukovodilac naučnog tima koji je sproveo ovu studiju, proučavao je ovaj proces na nivou neurona uz pomoć primene formalnih matematičkih modela. Osnovni zadatak je bio da se tačno odrede individualni neuronski obrasci na osnovu pretpostavke da istovetna stimulacija iz spoljne sredine uvek izaziva isti individualni odgovor.

Određivanje individualnih neuronskoh obrazaca

Mozak je mreža neurona koji međusobno komuniciraju. Kada je nervna ćelija dovoljno stimulisana, ona daje odgovor u vidu kratkog impulsa i time stimuliše ostale nervne ćelije u aktivnoj neuronskoj mreži. Odgovor nervnih ćelija ne može biti sasvim određen niti potpuno predvidljiv jer prati pravila statističke verovatnoće.

Ovo istraživanje je deo Evropskog projekta istraživanja ljudskog mozga a cilj je praktična primena dobijenih rezultata na polju razvoja novih kompjuterskih sistema zasnovanih na modelu funkcionisanja ljudskog mozga. 

Pripremila: Jelena Jovanović Radović

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom