Mali genijalci počinju da lažu? Ne brinite, oni samo odrastaju

Kada odrastemo, retko ko se seti svojih prvih laži i ponašanja. Društvo je u ranijem periodu bilo oslonjeno na saznanja i stavove koji su se prenosili preko roditelja, baka i deka. Model ponašanja nas kao roditelja formira se još u detinjstvu.

U savremenom svetu, vremenu globalnih informacija i interneta prvo posegnemo za rešenjem problema tako što pitanje postavimo Guglu. Tu su psiholozi i pedijatri. Strah roditelja da li se dete normalno razvija uvek je prisutan.

Žurnal Sajens Njuz ovih dana objavio je članak pod nazivom „Šta raditi kada vaša deca lažu". Izmišljanje malih sitnih laži uobičajno je kod dece uzrasta od tri do četiri godine. Kada  pitate dete da li je udarilo mlađeg brata ili sestru ili uradilo nešto što zna da se treba raditi, odgovor je ‒ NE. Deca često znaju da to pripišu nekom drugom.

Viktorija Tolvar sa Univerziteta Mekgil, koja se bavi proučavanjem laži kod dece kaže da je to normalan, ali i poželjan proces. Pojava laganja, ističe ona, znači da se nešto dobro dešava u razvoju mozga.

Laganje zapravo zahteva viši stepen inteligencije, kao shvatanje činjenice šta druga osoba misli o tome i kako svoje znanje mogu da pretvorim u korisno po sebe. Upravo u periodu između treće i četvrte godine ova pojava se često dešava.

Deca kao da tada vežbaju novu sposobnost koju su razvili i kojom su ovladali. Talvar ističe da je deo te igre „mama ne zna šta sam ja upravo uradio". Deca tada zapravo razvijaju sposobnost spoznaje da je mišljenje drugih drugačije od njihovog. Pravi razvoj govorenja istine kod dece je da ona shvate i imaju uvid da VI ne lažete. To je bitno za njihov razvoj.

Već u kasnijim godinama, između šeste i jedanaeste, oni su i te kako u stanju da procene šta je laž a šta istina, bez obzira na to šta im vi govorili ili bilo ko drugi. Deca zapravo ne gutaju tuđe laži.

Zato uživajte u odrastanju dece i trudite se da im govorite istinu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом