Konferencija Biohemijskog društva Srbije

U petak, 18. novembra 2016. godine, na Hemijskom fakultetu u Beogradu održana je šesta konferencija Biohemijskog društva Srbije, pod nazivom „Biohemija i interdisciplinarnost: prevazilaženje granice naučne oblasti”.

Konferencija je okupila istraživače iz Srbije i regiona, koji su kroz plenarna predavanja i poster sesije predstavili rezultate svojih istraživanja.

Govorilo se o mogućnosti dijagnostikovanja patoloških stanja i starenja pomoću analize promena u sastavu masnih kiselina u plazmi i jetri. Laboratorijski testovi na pacovima pokazali su pozitivan efekat dodavanja ribljeg ulja u ishranu starih pacova ‒ uočeno je da dolazi do smanjenja koncentracije arahidonske kiseline, čije prisustvo ukazuje na postojanje zapaljenskog procesa.
Bilo je reči i o korisnosti ili štetnosti fruktoze ‒ voćnog šećera, kao i o mogućnostima upotrebe modifikovanih steroida u biomedicini.

Veliko interesovanje izazvale su teme iz onkološke biohemije. Predstavljeni su rezultati istraživanja o uticaju prirodnih bioaktivnih supstanci na ćelije pojedinih kancera, kao i o efikasnosti pojedinih tretmana tumorskih ćelija...

Na Konferenciji je ukazano i na to da maligne bolesti više nisu specifične samo za starije osobe već obolelih, nažalost, ima i među tinejdžerima, te o toj bolesti ne treba govoriti samo u novembru ‒ mesecu borbe protiv raka pluća.

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом