Gradovi Srbije ujedinjeni oko ideje parkova nauke

Gradonačelnici devet gradova u Srbiji uputili su dopise kojima traže podršku za otvaranje lokalnih parkova nauke u okviru Mreže naučnih klubova. Parkovi nauke postoje petnaest godina u svetu. U Evropi su izgrađeni ili samostalno ili u okolini centara za promociju nauke, odnosno muzeja nauke.

Na inicijativu Centra za promociju nauke (CPN), gradonačelnici devet većih gradova u Srbiji uputili su dopise ministru prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladenu Šarčeviću, pozivajući resorno ministartsvo da podrži nacionalnu inicijativu ‒ izgradnju parkova nauke u dvanaest gradova širom zemlje.

Akcija je rezultat saradnje CPN-a, centara za stručno usavršavanje i jedinica lokalnih samouprava na decentralizaciji promocije nauke. Naime, zajedno sa lokalnim centrima za stručno usavršavanje nastavnika i regionalnim centrima za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju, CPN je tokom proleća ove godine otvorio dvanaest naučnih klubova u dvanaest gradova Srbije.

Naučni klubovi su se odmah pokazali kao održiva ideja ‒ klubovi su samo u prva tri meseca rada organizovali više od stotinu raznovrsnih programa, postavši lokalna mesta okupljanja za sve koje nauka zanima.

Zato su CPN i svi partneri postavili sebi cilj ‒ da se tokom 2017. godine u svakom od gradova napravi park nauke, sa specifično dizajniranim eksponatima u otvorenom prostoru gde se naučni pojmovi usvajaju kroz igru i neposredno iskustvo. Ideja je odmah naišla na snažnu podršku jedinica lokalnih samouprava i svih gradonačelnika lično.

Ciljna grupa jednog parka nauke jesu pre svega učenici osnovnih i srednjih škola 

„Parkovi nauke postoje petnaest godina u svetu. U Evropi su izgrađeni ili samostalno ili u okolini centara promocije nauke, odnosno muzeja nauke", kaže za Elementarijum pokretač te inicijative i direktor Centra za promociju nauke Nemanja Đorđević,  koji je svojevremeno projektovao Park nauke na Adi u Beogradu. Kako objašnjava, najpoznatiji parkovi nauke se nalaze u Švedskoj (Tom Tits Experiments), Španiji (Cosmocaixa), Švajcarskoj (Technorama), a prvi je otvoren u Izraelu, u gradu Rehovot u okviru Instituta Vajcman (Clore Garden of Science).

Slične inicijative za izgradnju parka nauke već su pokrenute u okviru Centara za stručno usavršavanje u Šapcu i Kikindi, a uskoro će se otvoriti i prvi park nauke u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Čačku.

Ako ideja Parkova nauke Srbije oživi tokom 2017. godine, Srbija će, uz naučne klubove, dobiti parkove nauke i naučnopopularne eksponate u okviru postojećih parkova u Šapcu, Kanjiži, Kikindi, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Užicu, Kruševcu, Novom Pazaru, Leskovcu, Knjaževcu i Nišu.

Ciljna grupa jednog parka nauke su pre svega učenici osnovnih i srednjih škola, ali i njihovi roditelji. „Dolaskom u park svako nauči ponešto i to na zanimljiv način sa posebnim akcentom na nauku, jer nauka oblikuje materijalni i društveni svet u kome danas živimo", smatra Đorđević.

Priredila: Maja Stojanović

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом