среда, 02.11.2016, 09:30 -> 12:36
Извор: РТС
Fransis Skot Ficdžerald: jedan od najvećih američkih pisaca 20. veka
Čuveni američki pisac Fransis Skot Ki Ficdžerald dobio je ime po svom pretku Fransisu Skotu Kiju, koji je napisao stihove američke himne „Barjak iskićen zvezdama“. Pisac se time izuzetno ponosio.
Fransis Skot Ficdžerald rodio se 24. septembra 1896. u Minesoti, u porodici irskih doseljenika, koja je imala veoma dug rodoslov u Americi. Odrastavši u otmenoj četvrti Sent Pol, u porodici siromašnijoj od ostalih u kraju, rano je postao svestan snobizma bogatih.
Ipak, osećao je veliku želju da se istakne, pa je tako i na Akademiji Sent Pol i u katoličkom internatu „Njuman" u Nju Džerziju bio neomiljen ‒ upravo zbog želje da se svima dopadne.
Pomogli su mu uspesi u sportu, a zatim se u Sent Polu pridružio „Elizabetanskom dramskom klubu", amaterskom pozorištu za koje je napisao nekoliko drama.
U leto 1913. godine prvi put je izvedena „Kukavica", koju je Ficdžerald režirao i gde je igrao sporednu ulogu.
Posle internata, upisao je studije na prestižnom Prinstonu, na kome je studirao i budući kritičar Edmund Vilson.
Ficdžerald piše dramu za univerzitetski dramski klub „Triangl" i dokazuje svoj talenat, a u predstavi nastupa u ženskoj ulozi. Postaje i urednik važnog književnog časopisa „Tigar".
Međutim, društveni i sportski uspeh ometa ga u akademskom napredovanju, pa Ficdžerald ne uspeva da diplomira. Ipak, počinje da piše svoj prvi roman i nezaustavljivo se kreće ka zacrtanim društvenim ciljevima.
Zelda Sejr
Spremajući se za učešće u Prvom svetskom ratu, na obuci u Alabami upoznaje Zeldu Sejr, crvenokosu, privlačnu i veselu sudijinu ćerku. Rat se završava, on ostaje sam na ulicama Njujorka, bez posla, a jedina svetla tačka je ljubav prema Zeldi.
Počinje da radi u izdavaštvu, piše pripovetke, ali ne uspeva da zaradi na njima, pa Zelda raskida veridbu. Ficdžerald se odaje alkoholu i daje otkaz na poslu.
Ipak, spasava ga rad: godine 1920. pojavljuje se njegov prvi roman „S ove strane raja" i odmah postiže veliki uspeh.
Nastavlja da piše, ima sreće u pronalaženju dobrog agenta koji uspeva da unovči njegov rad. To utiče na Zeldinu odluku da mu se vrati i uda se za njega.
Medeni mesec Fransisa i Zelde pretvara se u jednu beskrajnu žurku po Njujorku i Prinstonu; troše osamnaest hiljada dolara, žive u hotelima, igraju po restoranskim stolovima, skaču u fontanu hotela „Plaza". Zelda jednom prilikom izjavljuje da je vožnja na krovu taksija skupa. Mladi bračni par uživa, ponaša se neozbiljno i zabavlja se sa beskrajnim entuzijazmom. Njihov razuzdani način života donosi drugi roman „Lepe i proklete", kao i brojne pripovetke koje im donose veliku zaradu.
Prve godine roman je prodat u četrdeset hiljada primeraka, a naslovnu stranu krasio je par sličan Skotu i Zeldi.
„Veliki Getsbi" i raskalašni život
Ficdžeraldovi posećuju Evropu, uživaju na francuskoj rivijeri i žive rasipnički. Tamo nastaje „Veliki Getsbi". Po Ficdžeraldovom mišljenju, tamošnji stanovnici žive kako treba, uglađeno i raskošno.
Međutim, on se nije uvek uglađeno ponašao, čak ni kad je bio trezan. Žurke na plaži i plivanje u zabačenim zalivima postaju deo romana „Blaga je noć".
Zeldina afera sa francuskim avijatičarom ostavila je duboke ožiljke koji se vide i u njegovim knjigama. Oboje su se odali piću i međusobnom nepoverenju. Otišli su u Pariz, gde je Ficdžerald bio najpoznatiji američki književnik; tamo je upoznao i Hemingveja, ali se ubrzo posvađao i sa njim.
Posle boravka u Holivudu, neuspelog scenarija i neplaćenih hotelskih računa koje su ostavili na nagomilanom hotelskom nameštaju, par se vraća u Pariz. Zelda se bavi plesom, a pisac nastavlja da pije, ljubomoran na njenu novu strast.
Emotivno potonuće
U aprilu 1930. godine Zelda doživljava težak nervni slom. Smeštaju je u psihijatrijsku bolnicu blizu Ženeve. Skotu je bilo zabranjeno da je posećuje, a lekar mu je objasnio da je njen najveći strah ‒ njegovo opijanje.
Tek u septembru 1931. godine lekari su zaključili da Zelda može da se vrati u Ameriku. Sve to poslužilo je Ficdžeraldu kao materijal za roman „Blaga je noć". Roman je objavljen 1934. godine i nije doživeo veći uspeh.
Za to vreme je i Zelda napisala roman „Sačuvaj valcer za mene", koji je prvenstveno bio napad na Ficdžeralda. Posle očeve smrti, Zelda ponovo doživljava nervni slom, pa je smeštaju u bolnicu u Baltimoru.
Ficdžerald ponovo pokušava da uspe kao scenarista u Holivudu. Tamo upoznaje Engleskinju Šilu Grejem, uspešnu kolumnistkinju i zaljubljuje se u nju. Ona mu donosi izvesnu stabilnost i volju za životom u najtežim trenucima.
Živeći na periferiji Holivuda, pisac opet piše pripovetke, kao i poslednji, nedovršeni roman, „Poslednji tajkun". To je delo koje razotkriva Holivud, svu njegovu surovost i mračnu stranu.
Međutim, piscu nije ostalo vremena za bilo šta drugo: 21. decembra 1940. umire od srčanog udara. Njegova smrt došla je kao posledica alkoholizma, kao i neurednog emotivnog i profesionalnog života.
Katolička crkva odbila je da ga sahrani na osvećenoj zemlji. Tek znatno kasnije, Skoti, ćerka Ficdžeraldovih, prenela je posmrtne ostatke svojih roditelja u Meriland.
Jedva je bilo novca za sahranu, a do danas „Veliki Getsbi" prodat je u nekoliko miliona primeraka. Neshvaćen u svoje doba, Fransis Skot Ficdžerald je tokom vremena postao jedan od najvećih američkih pisaca 20. veka.
Priredila: Tatjana Cvejić
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар