Karlet Vošbern - Vinetka plan

Pedagoške tragove u obrazovanju ostavile su brojne zaslužne ličnosti. Među stručnjacima koji su aktivno učestvovali u obrazovanju učenika sa smetnjama i teškoćama u razvoju je i Karlet Vošbern, tvorac Vinetka plana obrazovanja.

Karlet Vošbern je idejni tvorac metode Vinetka plana. Metoda je nazvana po gradiću Vinetka u SAD-u, u kome je Vošbern utemeljio originalan koncept rada u školi.

Polazi od pretpostavke da rad u školi treba da se prilagodi razvoju učenika koji napreduje u skladu sa svojim tempom, potrebama i sklonostima.

Vošbern je odredio minimum programa za svaki razred i omogućio učenicima da napreduje vlastitim tempom.

Vinetka plan i obrazovanje učenika sa smetnjama i teškoćama u razvoju, podrazumevaju školu prilagođenu razvoju deteta i individualizovani pristup u radu.

Prema Planu, postavljaju se minimalni ishodi za svaki razred dok je napredak definisan u skladu sa individualnim tempom.

Kako se učenici sa smetnjama u razvoju uključuju u proces obrazovanja?

Učenici samostalno uče iz knjiga, učestvuju u projektima, pripremaju umetničke programe i bave se sportom.

Za razliku od plana Dalton, po Vinetka metodu, učenici rade i kolektivno.

Dnevno se tri sata radi individualno, a dva sata kolektivno.

S obzirom na to da učenik napreduje u svom tempu on može da bude u grupi sa učenicima jednog razreda, a da radi prema programu iz sledećeg ili prethodnog razreda.

Nakon Drugog svetskog rata, Vošbern posle utemeljenja svog metoda u Vinetki, odlazi u Italiju, gde uzima učešće u modernizaciji tamošnjeg obrazovnog sistema.

U gradu Vinetki, u SAD-u, 1969. godine, otvorena je škola koja nosi ime Karleta Vošberna. Školu pohađa oko 400 učenika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом