Nauka u zabludi: možda grešim kada kažem da sam u pravu

Zablude su svuda oko nas i ponekad je veoma teško da razgraničimo šta je istina a šta obmana. Koliko god neke činjenice bile neverovatne ako su naučno dokazane moraju da se prihvatite, isto tako i čista logika i iskustvo mogu da nas dovedu na pogrešan trag. Najteže je razgraničiti mistifikaciju i pseudonauku od utvrđenih činjenica a još zanimljivije je kada saznate koliko je priznatih i velikih naučnika i genijalaca bilo u zabludi. Evo nekoliko interesantnih primera:

Flogistron

Johan Joakim Beher alhemičar, davne 1669. godine, tvrdio je da vatru izaziva element koji je on nazvao flogiston. Smatrao je da je sve što je zapaljivo sadrži ovu tvar i da je jedina mogućnost gašenja te vatre bila pustiti je da izgori do pepela. Njegova teorija je bila aktuelna gotovo jedan vek, sve dok Džozef Pristli nije otkrio kiseonik, te su mnoge stvari o sagorevanju postale jasnije.

Teorija zračenja

Ma koliko vam zvučalo neverovatno, kada je reč o ovoj naučnoj zabludi, u svetu još uvek ima ljudi koji veruju da je ovo istina, a tako je bilo i sa velikanima naše istorije. Naime, pametni ljudi, od Platona preko Euklida sve do Ptolomeja, verovali su da je sve ono što vidimo u stvari izazvano zračenjem naših očiju, da naše oči isijavaju svetlost, dok je u nauci dokazano apsolutno suprotno.

Ova zabluda vladala je skoro deset vekova. Ono što je najinteresantnije jeste rezultat istraživanja iz 2002. godine, koji je pokazao da je čak 67 procenata studenata ubeđeno da oči šalju svetlost umesto da je primaju.

Majčinski utisak

Do dvadesetog veka većina lekara verovala je da je ono što trudnica pomisli ili iskusi glavni uzrok raznih oštećenja kod deteta. Na primer, ako bi žena tokom trudnoće videla čoveka koji nema ruku, to bi kod njenog ploda dovelo dovelo da rađanja deteta bez ruke. Otuda pre stotinu godina, Džozefu Meriku, poznatijem kao čovek-slon, verovanje da su njegovi deformiteti izazvani događajem kada je njegovu majku uplašio cirkuski slon.

Spontano stvaranje

Za Aristotela crvi koji su izlazili iz trulog mesa bili su pravi dokaz da život može da nastane slučajno. Početkom 17. veka, belgijski naučnik Jan Baptisan van Helmont tvrdio je da poseduje „recept za pravljenje miševa". Prema toj recepturi, na prljavi tepih trebalo je da se stavi nekoliko zrna pšenice i, za tačno 21 dan, „stvoriće se" miševi.

Teorija smrada

Sve do sredine 19. veka postojala su mišljenja da su neprijatni mirisi, ustvari otrovna „izmaglica" trulih materija koje izazivaju razne bolesti. Takvo verovanje bilo je deo zvanične nauke sve dok nisu otkriveni mikroorganizmi koji su dovedeni u vezu sa izazivanjem bolesti.

I kada je u drugoj polovini devetnaestog veka utvrđeno postojanje i uloga mikroba, svet je bio u velikom čudu, jer je nova teorija govorila o postojanju jednog potpuno nevidljivog sveta. Hajde što je stanovništvo, mahom neuko, bilo u šoku i neverici, nego su i mnogi lekari žestoko raspravljali o „nužnosti" pranja ruku.

Priredila: Nataša Nešković 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом