Biomasa - energija je svuda oko nas

Procenjuje se da je energetski potencijal obnovljivih izvora energije u Srbiji približno četiri miliona tona ekvivalentne nafte. Najveći energetski potencijal nalazi se u vetru, vodi i biomasi u kojoj leži čak 61 procenat od ukupnih obnovljivih izvora. Biomasa je za privredu Srbije i ekonomski isplativo rešenje.

Biomasa je biološki materijal nastao od živih organizama. Izvori biomase mogu biti komunalni otpad, drvna masa, otpadni gasovi i alkoholna goriva. Ona može, na relativno jednostavan način, biti prevedena u upotrebljive izvore energije poput metana ili goriva za transport kao što su etanol i biodizel. Toplota dobijena sagorevanjem biomase ili biogoriva, može se iskoristiti i za proizvodnju električne energije.

Procenjuje se da je energetski potencijal obnovljivih izvora energije u Srbiji približno četiri miliona tona ekvivalentne nafte. Najveći energetski potencijal nalazi se u vetru, vodi i biomasi, u kojoj leži čak 61 procenat od ukupnih obnovljivih izvora.

Biomasa je za privredu Srbije i ekonomski isplativo rešenje, jer se investiranjem u energetska postrojenja na biomasu može ostvariti značajna ušteda smanjenjem uvoza energenata, i ostvariti značajan prihod, rečeno je na konferenciji "Korišćenje biomase u energetska svrhe- put ka uspešnijem poslovanju", održanoj u okviru dvanaestog Međunarodnog sajma energetike.

"Evropa se ozbiljno bavi energetikom - 2009.godine osmišljena je strategija koja do 2050. godine treba da dovede do manje emisije ugljen - dioksida za 80% do 95%, u odnosu na 1990. godinu. Na tome se radi povećanjem upotrebe obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, uvođenjem nuklearnog programa i razvojem novih tehnologija za prihvatanje i skladištenje ugljen-dioksida iz postojećih industrijskih postrojenja", rekao je prof. dr Miloš Banjac, pomoćnik minastra rudarstva i energetike.

Srbija je od 2006. godine članica Energetske zajednice, i u obavezi je da do 2020. godine dostigne udeo od 27 procenata obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji energije.

Dovoljno obnovljivih izvora, minimalna iskorišćenost 

Najznačajniji potencijal obnovljivih izvora energije u Srbiji je upravo energija iz biomase. Procenjuje se da bi se od raspoložive količine ostataka iz poljoprivrede, komunalnog otpada, otpadnih jestivih ulja i otpada životinjskog porekla, moglo dobiti više od tri miliona tona ekvivalantne nafte. Ovaj izvor energije raspoloživ je u celoj Srbiji.

Prema rečima Miroslava Miletića, potpredsednika Privredne komore Srbije, drvna biomasa je uglavnom dostupna u južnoj i centralnoj Srbiji i njen stepen korišćenja je vrlo visok (66,7%):
 
"Uglavnom se koristi ogrevno drvo kao energent za potrebe domaćinstava u ruralnom delu Srbije, ali na neorganizovan i neefikasan način. Postrojenja za proizvodnju peleta nedovoljno su iskorišćena, iskoristi se 50 do 70 procenata kapaciteta. Osim toga, proizvođači izvezu više oko 70 procenata proizvedenog peleta. Poljoprivredna biomasa najzastupljenija je u Vojvodini, ali iskorišćenost njenog potencijala je zanemarljiva - svega 2 procenta se iskoristi za dobijanje energije".
 
Ostaci iz poljoprivredne proizvodnje i stočarstva u centralnom i severnom delu Srbije, i šumska biomasa na jugu, bili bi odlično gorivo za kogenerativna postrojenja u kojima bi se istovremeno proizvodile električna i toplotna energija.
 
Kako bi se unapredila trgovina biomasom na teritoriji Srbije, privredna komora Srbije razvila je i 7. novembra zvanično će pustiti u rad portal "Zelena energija". 
 
Na portalu biće dostupne sve informacije, uputstva i podrška. Osim toga, postojanje ovakvog portala kupcima će obezbediti stabilno snabdevanje, a prodavcima pristup širem tržištu. Ovaj portal je jedan od rezultata projekta "Smanjenje barijera za ubrzani razvoj tržišta biomase u Srbiji".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом