уторак, 18.10.2016, 10:31 -> 14:34
Извор: Удружење музикотерапеута Србије
Muzika ume i da leči
Verovanja u isceliteljsku moć muzike su prisutna u skoro svim kulturama, tokom čitave istorije ljudske civilizacije. Terapija muzikom se primenjuje i kod bolesnih i kod zdravih osoba, i ima holistički pristup životu, čoveku i društvu.
Muzikoterapija predstavlja psihoterapijsku tehniku. Verovanja u isceliteljske moći muzike datiraju vekovima pre nove ere i nalazimo ih u mitovima o Orfeju i Euridici i u priči o Saulu i Davidu.
Početak primene terapije muzikom srećemo u učenju antičkih škola, biblijskim izvorima, šamanskim ritualima.
Muzikoterapeuti ukazuju na činjenicu da se sluh razvija čak i pre vida u embrionalnom periodu i da je prvo funkcionalno čulo u životu čoveka. Kažu i da "sluh ne spava".
Ustanovljeno je da rani tretman i edukacija dece sa posebnim potrebama značajno poboljšavaju njihove mogućnosti i svrsishodno učestvovanje u porodičnom životu.
Muzika može biti pogodan posrednik u socijalnoj interakciji, učenju govora, učenju jezika i emocionalnom razvoju.
Muzički identitet se stiče u prenatalnom razvoju
Kada se neko obrati muzikoterapeutu, prvo se obavlja inicijalni intervju kako bi se utvrdio problem. Potom se razmatraju terapijski ciljevi, bira potencijalno najefikasnija tehnika, a tokom seanse se prate rezultati.
Izbor muzike se zasniva na teoriji zvučnog identiteta, prema kojoj se smatra da svaki čovek ima svoj muzički identitet, koji stiče tokom prenatalnog razvoja, a koji po rođenju biva oblikovan uticajem okruženja.
Kao naučna disciplina, muzikoterapija počinje da se razvija tokom XX veka. Primenjuje se i kod bolesnih i kod zdravih ljudi, ima holistički pristup čoveku, životu i društvu.
Može se primenjivati i u porodičnom okruženju i u radnoj sredini. Muzika doprinosi boljem zdravlju, duhovnom razvoju, olakšava komunikaciju i donosi pozitivne promene.
U Srbiji postoji Udruženje muzikoterapeuta, koje je osnovano 2001. godine. Udruženje je član Evropske muzikoterapijske konfederacije. Organizuje edukacije i muzikoterapijske radionice.
Pripremila: Jelena Radovanov Živanović
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар