субота, 01.10.2016, 09:51 -> 11:30
Извор: РТС
Аутор: Јелена Радованов Живановић
Emocionalna inteligencija ili obrazovanje srca
Više od 20 godina govori se o emocionalnoj inteligenciji. Ovoj temi posvećena je i emisija "Porodični krugovi" u kojoj je govorila psiholog Jelena Pantić, čije najvažnije delove prenosimo za portal RTS.
Različiti autori daju različite definicije emocionalne inteligencije. Jedna od njih je da je to skladno funkcionisanje razuma i osećanja, koje omogućava stvaranje sposobnosti, veština i kompetencija koje osobi daju sposobnost da se racionalno nosi sa zahtevima i pritiscima okoline.
Emocionalnu inteligenciju predstavlja sklop više sposobnosti - sposobnost samorazumevanja, samokontrole, samouverenost i sposobnost empatije. Ona je različita, komplementarna sposobnost u odnosu na racionalnu inteligenciju.
Generisanje osećanja koja olakšavaju
Koje sposobnosti odlikuju emocionalnu inteligenciju? To su: sposobnost brzog zapažanja, procene i izražavanje emocija, sposobnost uviđanja i generisanja osećanja koja olakšavaju, sposobnost razumevanja emocija i znanje o emocijama; sposobnost regulisanja emocija u svrhu promocije emocionalnog i intelektualnog razvoja.
Važno je reći da emocionalana inteligencija jeste sposobnost da se efikasno održava veza između emocija i mišljenja i da se emocije upotrebe kako bi se olakšalo rasuđivanje. Ova vrsta inteligencije se delom stiče genetičkim nasleđem ali značajnim delom procesom učenja.
Sposobnosti koje čine emocionalnu inteligenciju
Emocionalno inteligentne osobe imaju sledeće sposobnosti: sposobnost zapažanja emocija u nečijem fizičkom stanju, osećanjima i mišljenju, zapažanje emocija kod drugih osoba, kroz ponašanje, zvuk i jezik, sposobnost razlikovanja tačnog od neadekvatnog, odnosno iskrenog od lažnog, sposobnost imenovanja emocija, razumevanja složenih mnogostrukih osećanja, kao na primer istovremani osećaj ljubavi i mržnje.
Emocionalna inteligencija može da se uči
Emocionalna inteligencija nije stanje, nije osobina koju imate ili nemate, to je proces orijentisanja u svetu, unutrašnjem i spoljašnjem, koji zahteva posvećenost, hrabrost, radoznalost i istrajnost.
Kao i svaka druga veština emocionalna inteligencija razvija se kroz praksu i primenu. O njoj nije dovoljno samo čitati, jer ona podrazumeva trapavosti i frustraciju u početku kao i u svakom procesu učenja.
Uspeh u ovoj "disciplini" je kvalitetniji život i njegovo suštinsko razumevanje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар