среда, 14.09.2016, 10:18 -> 14:03
Извор: РТС
Аутор: Мирјана Бјелогрлић
Pustinjski džin – kaktus saguaro
U pustinji Sonori, koja se prostire kroz Arizonu, Kaliforniju i meksičku državu Sonoru, uspeva kaktus saguaro. To je najveće živo biće u pustinji. Može da dostigne visinu do 20 metara. Kada su im rezervoari puni vode, ove biljke su teške i do osam tona.
Dolina smrti je najniža deperesija severne polulopte. Istovremeno, to je predeo sa najmanje padavina i najvišim temperaturama.
Termometar pokazuje 49 stepeni Celzijusove skale, a može biti i 56, gotovo kao u libijskom delu Sahare. I sve to na nekih 30 kilometara od Sijera planina.
Simbol pustinje
Američki pioniri istraživači ostajali su ushićeni prerijom, ali su drhtali pred pustinjom. Usudili bi se tek da indijanskim stazama pređu poneki jezičak pustinje.
Izgledalo je kao da niko i ništa ne može da preživi, osim "peščanih đavola", malih vihora koji bi projurili pustinjom i iznenada nestali.
U pustinji Sonori, koja se prostire kroz Arizonu, Kaliforniju i meksičku državu Sonoru, ugledali su džinovsku siluetu kaktusa saguaro. To je najveće živo biće u pustinji. Nijedan vestern film nije moguće zamisliti bez pejzaža sa kaktusom saguaro.
Onima koji su odrasli uz crtani film o Ptici Trkačici i Peri Kojotu, taj zaštitni znak pustinje je dobro poznat.
Zelena vodena kula
Kaktus saguaro (Carnegiea gigantea) ima oblik svećnjaka sa velikim kracima i može da poraste i preko 20 metara. Grane se nekad saviju kao ruka u laktu, ili pod raznim uglovima.
Posle obilne kiše, kada su im rezervoari puni vode, biljke su teške i do osam tona. Spoljni sloj je zelen i obložen glatkom, voštanom prevlakom, koja ga čini nepropustljivim.
Ta spoljna obloga obavlja funkciju lišća i hrani kaktus. Saguaro je pravi rezervoar vode. Kada padne kiša, biljka se razvija i širi da bi primila vodu.
Kada je suša, kaktus se zbrčka i smanji, jer kiša možda neće pasti sledećih godinu dana. Iako korenje kaktusa saguaro izgleda sažeženo i ugljenisano, čim oseti dodir vode, on odmah stupa u dejstvo i skuplja vodu sve dok ima vlage.
Od jedne jedine provale oblaka, biljka može da preživi sledeće četiri sušne godine. Životni vek ovog pustinjskog džina je 150 do 200 godina.
Izuzetno je važan za ekosistem. Kada je u cvatu, ptice se gnezde na njemu, a pustinjska mačka ga koristi kao vidikovac.
Spašavanje "beba kaktusa"
U Arizoni postoji Nacionalni park Saguaro. Okolina Tusona, grada u Arizoni, naseljena je malim saguaro kaktusima.
Prilikom građevinskih radova, ekipe profesionalaca pokušavaju da presade odrasle biljke pomoću hidraulične opreme. Ipak, ishod je vrlo neizvestan.
Grupe građana već nekoliko godina učestvuju u misiji spašavanja "beba kaktusa" od buldožera. Naoružani rukavicama za varioce, peškirima i mediciniskim pincetama, prenose male kaktuse u privatne bašte.
U svoje misije nose i kreditne kartice. One su se, naime, pokazale kao najefikasniji alat za vađenje kaktusovih bodlji iz kože.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар