Šimpanze spašene iz – laboratorije

Devet šimpanzi koje su korišćene kao eksperimentalne životinje u medicinskim istraživanjima premešteno je iz Luizijane u Džordžiju. To je označilo kraj istraživanjima u kojima su ove životinje služile kao zamorčići.

Devet šimpanzi koje su nekada korišćene u medicinskim istraživanjima, dobile su novi život. Grupa je pronašla utočište u severnoj Džordžiji, stotne kilometara daleko od njihovog prvog doma - laboratorije.

Baterkap i drugih osam šimpanzi je rođeno u laboratoriji i korišćeni su kao subjekti u biomedicinskim testovima. Prema aktivistima za zaštitu životinja, oni su bili izloženi okrutnim i nehumanim eksperimentima.

Ali, prošle godine, sve šimpanze su proglašene ugroženom vrstom, što je dovelo do kraja sva testiranja i omogućilo da ove životinje odu u zasluženu penziju. 

„Ovo je šansa da budu ono što zaista jesu. Korišćeni su kao oruđe, servis za ljude. Što je potpuno nepotrebno ", kaže Džesika Harte, primatolog i dikrektor organizacije „Projekat šimpanza". 

U poslednjih deset godina, od njih su uzimani uzorci tkiva, seckani su, bušeni, korišćeni u eksperimentima. 

„Ovo preseljenje u novi dom stavlja tačku na istraživanja na šimpanzama u SAD koja su privatno finansirana, i to je velika stvar. Ovo je hepiend za njih. Ovde će naredih 30, 40 godina biti jednostavno šimpanze", kaže Sara Bekler Dejvis iz „Projekta šimpanza". 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом