субота, 13.08.2016, 21:27 -> 21:37
Извор: РТС
Аутор: Валентина Делић
Vratite olovke i sveske na fakultete!
U procesu nastave i učenja, olovka i sveska su mnogo značajnije od kompjutera, tvrdi Ainisa Ramirez, američka naučnica, koja je radila kao predavač na prestižnim univerzitetima poput Jejla i Tehnološkog instituta Masačusets. Ona navodi da su naučnici nedavno pokazali da pisanje rukom unapređuje razvoj mozga
„Moramo se zapitati da li hoćemo da studenti imaju duboku ili površnu vezu sa onim čemu ih učimo" ‒ upozorava Ramirezova i dodaje da živimo u svetu „sitnih zvučnih bajtova, gde nam se vesti dobacuju neprocesuirane", ali da to ne bi trebalo da bude i model za razmenu informacija u školama.
Ona, takođe, primećuje: „sposobnost da se znanje dosegne na nove načine mnogo je važnija u 21. veku nego znanje samo". Dakle, studenti koji stvaraju dublje veze sa informacijama mogu da ih povežu na novi način - mogu da kreiraju.
Moć olovke
Laboratorijska sveska za beleške izgubljena je umetnost u svetu nauke danas. U njoj su ranije naučnici pisali svoja zapažanja, utiske, različite informacije o rezultatima eksperimenata koje rade.
Profesorka Ramirez preporučuje profesorima da „ožive" laboratorijsku svesku kod studenata ‒ „zadajte im da rukom nacrtaju ono što vide i ono što žele da dobiju; neka to vizuelno zamisle i prenesu bez upotrebe digitalnih slika".
Istraživanja govore i da pravljenje slika kamerom ne unapređuje memoriju, tako da bi sveske mogle da posluže za pisanje i crtanje. Nije važno koliko su spretni u tome, važno je podsticati mogućnosti za eksperimentisanje.
Američka naučnica predlaže profesorima i nastavnicima da uključe zapisivanje u aktivnosti na času čak i kad imaju visokotehnološki opremljenu učionicu.
„Kad dajem svojim studentima (Power Point) prezentaciju slika, pokazujem im verziju koja ne sadrži baš sve informacije na ekranu, što znači da treba da ih oni, potom, dopune svojom rukom" ‒ objašnjava profesorka, srećna što na taj način može da vidi koliko se studentski radovi međusobno razlikuju i što studenti tako „uče kako da sami uče".
Zato, nemojmo mešati efikasnost sa pravim ciljem nastave, poručuje Ramirezova. Cilj nastave nije da se što više „nabuba". Suština je učenje. Važno je da studenti nauče na koje načine mogu da prodru kroz informaciju koju dobiju.
Korišćenje laptopova ojačava ideal industrijske revolucije prema kome bi svako dete trebalo da primi informaciju na isti način i da je razume na isti način. Međutim, kad se povremeno kompjuteri zamene olovkom, učenje se odigrava na pravi način, a to je ono zbog čega smo ovde pre svega, zaključuje američka naučnica.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар