Karlos Moedas: nauka 21. veka mora uvažavati mišljenje društva

„Jačanje poverenja u nauku kroz javni angažman, i otvorena, transparentna istraživanja ‒ esencijalni su ako želimo da izbegnemo prelazak u ʼpostčinjenično društvoʼ, rekao je Karlos Moedas na konferenciji ESOF 2016.

Karlos Moedas, evropski komesar za istraživanje, inovacije i nauku, na konferenciji ESOF (Euro Scinece Open Forum) obratio se prisutnim istraživačima i donosiocima odluka i skrenuo pažnju na to da se javnost oseća zapostavljeno jer nije dovoljno informisana o novim istraživanjima i važnim odlukama koje se donose u nauci. Upozorio je da takva situacija utiče na društvo: „Jaz između nauke i javnosti dovodi u najboljem do apatije, a u najgorem ‒ do nepoverenja." Moedas je zatim ukazao na važno pitanje: „Nedostatak javnog i političkog angažovanja u donošenju odluka baziranih na činjenicama navodi nas na pitanje da li smo stigli u ʼpostčinjeničnoʼ doba demokratije, u kome se javnost poistovećuje sa populističkom retorikom a donošenje odluka bazira na strahu i pretpostavkama."

Komesar je učestvovao na nekoliko konferencijskih sednica koje su se bavile pitanjima otvorenosti nauke prema društvu. Prema njegovom mišljenju, nauka u 21. veku je definisana odnosom naučnika, javnosti i podataka, gde javnost svakako treba da bude u centru dešavanja. „Odnos prema javnosti odrediće nauku, jer, za razliku od prethodnih vremena, svako od nas nosi više informacija u džepu nego što bilo koji naučnik može da pročita tokom života. Ta preopterećenost informacijama zahteva da javnost ima poverenja u nauku kako bi se razlikovale činjenice od fikcije."

Moedas je naglasio da je veoma važno da naučni podaci budu dostupni svima jer se na taj način gradi poverenje i omogućava veće angažovanje javnosti oko važnih pitanja. Istraživači čiji su projekti finansirani kroz program EU Horizont 2020 bili su od početka uslovljeni da objave sve rezultate istraživanja, tako da informacije budu dostupne svima kroz tzv. otvoreni pristup (Open Access).

U novoj fazi programa, koja je upravo započela, akcenat se stavlja na transparentnost i dostupnost svih podataka koji se prikupljaju tokom realizacije finansiranih projekata. S tim u vezi, u pripremi je set zakona o autorskim pravima, zahvaljujući kojima će istraživači moći da slobodno razmenjuju dobijene podatke i rezultate, bez bojazni da će njihova autorska prava biti povređena.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом