Preminuo nobelovac Eli Vizel

Dobitnik Nobelove nagrade za mir i jedan od ljudi koji su preživeli Holokaust Eli Vizel preminuo je u 87. godini života.

Vizel je bio plodan pisac, koji je iza sebe ostavio 57 knjiga, uglavnom pisanih na francuskom i engleskom jeziku.

Bio je politički aktivista, najpoznatiji po svojoj ulozi u predstavljanju svetu šta je zapravo značio Holokaust.

Svojim memoarima "Noć", zasnovanim na sopstvenom iskustvu, kada je kao tinejdžer bio u koncentracionom logoru Aušvic, uspeo je u postratovskom periodu da podseća i održi sećanje na stravične zločine koje su činili nacisti.

Nobelovu nagradu za mir dobio je 1986.

Javnost ga pamti i po tome što se 2012. godine odrekao mađarske državne nagrade koju je dobio 2004, u znak protesta zbog "zataškavanja" uloge bivših mađarskih vlasti u deporatciji Jevreja tokom Drugog svetskog rata.

Eli Vizel je još početkom 2000-ih  izjavljivao da je najveći problem današnjeg sveta fanatizam i zloupotreba religije, ali da to nije ništa novo. Zloupotreba religije je prava tradicija i šta su bili drugo krštaški ratovi do zloupotreba vere u političke svrhe, govorio je.
"Religija je kao ljubav, zavisi od toga kako s njom postupate.

Današnji fanatizam, pothranjivan globalnim strahom, strahom od nepoznatog, rađa novi terorizam, koji više nema veze s terorizmom kao gotovo romantičnom idejom s kraja XIX i početka XX veka", govorio je. "Tada su teroristi i bez dogovora znali da ne mogu da podmetnu bombu jer su u crkvi deca. Danas samo ubijaju i idu tako daleko da su spremni da ubiju i sebe, samo da mrtvih bude što više", govorio je Vizel o pretnjama u svetu.

Eli Vizel je rođen 30. septembra 1928. godine u rumunskom Sigetulu, transilvanskom gradu koji je 1940. godine pripojen Mađarskoj zajedno s delom Transilvanije. Nakon toga, Vizel je s porodicom bio deportovan u logor Aušvic.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом