Saradnja u oblasti nauke i umetnosti

U nameri da se kulturno nasleđe sačuva za buduće generacije i da se unaprede saznanja o nacionalnoj umetnosti jedne zemlje, između dve institucije kulture i umetnosti sa dugom tradicijom ‒ Galerije Matice srpske i austrijskog Umetničko-istorijskog muzeja ‒ u Beču, 8. juna potpisan je Protokol o saradnji na odabranim projektima u istraživanju, konzervaciji, prezentaciji muzejskih kolekcija i muzejskoj edukaciji za period 2016‒2019.

27640845 Галеријa Матице српске у Новом Саду Galerija Matice srpske u Novom Sadu

Protokol o saradnji posebno se odnosi na razmenu i komunikaciju stručnjaka, realizaciju studijskih boravaka, istraživanje kolekcija, pripremu izložbi i pratećih muzejskih programa, promociju zajedničkih vrednosti i dr.

27640817

Dragoceno zaveštanje Save Tekelije

Galerija Matice srpske osnovana je 1847. godine u Pešti, u okrilju Matice srpske, najstarijeg kulturnog, književnog i naučnog društva kod Srba. Jezgro buduće umetničke kolekcije Muzeja ‒ današnje Galerije Matice srpske, čini kolekcija porodičnih portreta koju je Sava Tekelija, veliki srpski dobrotvor i prvi doživotni predsednik Matice srpske, sa celokupnom svojom imovinom 1840. godine zaveštao Matici srpskoj. Stalna postavka, predstavljena u tri celine, hronološki prikazuje srpsku nacionalnu umetnost od 16. do 20. veka i njeno uklapanje u savremene tokove evropske umetnosti.

Tokom studijske posete Umetničko-istorijskom muzeju u Beču, upravnica Galerije mr Tijana Palkovljević Bugarski, programski direktor msr Snežana Mišić i muzejski edukator Jelena Ognjanović imale su značajne sastanke sa direktorima nekoliko odeljenja. Prilikom susreta sa dr Kristijanom Helclom, direktorom za izložbe, dr Štefanom Vepelmanom, direktorom Galerije slika, dr Štefanom Cajslerom, direktorom za vizuelne medije i dizajn, mr Andreasom Cimermanom, direktorom za umetničku edukaciju i sa mr Florijanom Polakom, direktorom za marketing i komunikaciju, govorilo se o programima i projektima na kojima bi se moglo sarađivati u narednom periodu.

Naši stručnjaci su takođe imali priliku da se upoznaju sa radom Odeljenja za umetničku edukaciju kroz radionice za učenike osnovnih i srednjih škola, prezentacije programa „Muzej za sve" i programa za slepe i slabovide. Zanimljivo je bilo videti i android aplikaciju vodiča kroz stalnu postavku Umetničko-istorijskog muzeja u Beču (App‒KHM Stroies) ‒ napravljenu na srpskom jeziku.

27640835 Уметничко-историјски музеј у Бечу Umetničko-istorijski muzej u Beču
27640822

Zbirka dinastije Habzburg ‒ simbol bečkog muzeja

Osnovan pre 125 godina, Umetničko-istorijski muzej u Beču (Kunsthistorisches museum) čuva impozantnu zbirku dinastije Habzburg. Pod jednim krovom nalaze se umetnička dela iz zbirki Bliskog istoka, Egipta, Rima, kao i najpoznatijih umetnika ‒ Rafaela,Ticijana,Tintoreta, Velaskeza, Direra, Kranaha, Rembranta, Brojgela i drugih.

Saradnja je za sada usmerena na oblasti muzejske edukacije i konzervacije. Tokom marta ove godine stručnjaci Umetničko-istorijskog muzeja u Beču upoznali su se sa edukativnim programom Galerije Matice srpske i tokom maja podelili svoja iskustva sa kolegama iz nekoliko novosadskih i beogradskih muzeja.

Stručnjaci će na jesen razmeniti saznanja na temu tehnička fotografija u konzervaciji. Radiće na praktičnoj demonstraciji u vidljivom, infracrvenom i ultraljubičastom delu spektra za potrebe ispitivanja i dokumentacije u konzervaciji, a za sledeću godinu planirano je da se saradnja obogati novim programima, sa fokusom na edukativne programe za slepe i slabovide osobe.

Broj komentara 1

Pošalji komentar
(sreda, 22.jun.2016 11:45)
KuLTURA!

BRAVO!

Ovo je vrlo pohvalno i lepo! Kultura, verovali ili ne osim što može da opleni dušu, takođe može da bude i vrlo unosna delatnost. Takođe treba raditi što više je ono može da popravi imidž države.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
utorak, 01. april 2025.
8° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom