Tekstil u doba kralja Solomona

Naučnici Univerziteta u Tel Avivu otkrili su kolekciju tkanina koja vodi poreklo iz vremena kralja Davida, a zatim i kralja Solomona

Tekstil koji je pronađen na arheološkom lokalitetu u dolini Timna predstavlja živopisnu sliku jednog kompleksnog društva.

Drevni rudnici bakra u Timni nalaze se duboko u izraelskoj dolini Arava a pretpostavlja se da su bili deo poseda kralja Solomona. Suvi uslovi doprineli su izuzetnoj očuvanosti 3000 godina starog organskog materijala, semena, kože, testila, i drugih veoma retkih artefakata koji pružaju uvid u kulturu i običaje drevnih naroda. 

Arheolozi sa Univerziteta u Tel Avivu, predvođeni dr Erezom Ben-Jozefom, otkrili su prilikom iskopavanja u Timni impozantnu kolekciju raznobojnih tkanina, različitog dizajna i porekla.
Ovo je prvo otkriće tekstila koje datira iz perioda vladavine kralja Davida, a zatim i kralja Solomona, i koje pruža novu vizuru istorijata mode u Svetoj zemlji. Pronađeni tekstil naučnicima daje uvid u kompleksnost društva ranih Edomita, polunomadskog naroda koji je, stručnjaci veruju, radio u rudnicima Timne.

„Neki od ovih materijala liče jedino na tkanine iz rimskog doba", kaže dr Orit Šamir, stariji istraživač Izraelske agencije za antikvitete, koji je vodio studiju o tkaninama.
Dr Ben-Jozef dodaje: „Do sada nijedna tkanina nije pronađena prilikom iskopavanja na lokalitetima Jerusalim, Megido i Hazor. Otkriće nam pruža sliku života tog perioda, o čemu ranije nismo imali fizičke dokaze".

Pronađeni su fragmenti tekstila: torbi, odeće, šatora, konopca i pletiva. Ova raznolikost tkanina pruža važne informacije o Edomitima koji su, kako se veruje, boravili u Izraelu. Otkrivene su jednostavno tkane, bogato ukrašene tkanine za koje se smatra da su bile odevni predmet višeg sloja društva. Ove luksuzno ukrašene tkanine bile su deo odeće uvaženih zanatlija. Oni su bili obučeni za topljenje bakra, što je bio veoma komplikovan proces.

Otkriće „sedam začina"

Arheolozi su takođe otkrili više hiljada semena, ili biblijskih „sedam začina", na istom lokalitetu. Semena dve žitarice i pet voćki smatraju originalnim produktima Izraela. Neka od ovih semena podvrgnuta su radiokarbonskom datiranju, usled čega je potvrđena starost samog lokaliteta. „Prvi put smo pronašli ovako očuvano seme, i to u izuzetnim količinama. Samo sa napretkom moderne nauke omogućeno nam je da rekonstruišemo, na primer, vino tipično za doba kralja Davida. Analiza DNK semena takođe nam pruža mogućnost da razumemo kako su se gajile, ali i pripitomljavale biljke u to doba", istakao je Ben-Jozef.

Moć bakra

Bakar se koristio za izradu alata i oružja i bio je vredan resurs u drevnim društvima. Njegova proizvodnja zahtevala je više nivoa ekspertize. Rudari drevne Timne verovatno su bili robovi ili zatvorenici. Njihov zadatak je bio da vade rudu u veoma teškim uslovima. Topljenje, ili pretvaranje rude u metal, zahtevalo je veštinu i organizaciju. Topioničar je trebalo da izvede od 30 do 40 zahvata kako bi proizveo jednu bakarnu šipku.

„Bakar je bio izvor velike moći, poput nafte danas. Ako je osoba bila vešta da „napravi bakar", smatralo se da ume sa sofisticiranom tehnologijom i da ima magične moći", dodaje Ben-Jozef.
Da bi se podržala proizvodnja bakra u „silikonskoj dolini" smeštenoj u sred pustinje, neophodno je bilo dopremiti vodu, hranu i tekstil, i to kroz nemilosrdne pustinjske klimatske uslove. Novootkrivene tkanine, koje su bile proizvedene u radionicama daleko od doline Timna, pružaju uvid u način trgovine i razvoja regionalne ekonomije ovog drevnog perioda.
„Pronašli smo lan, koji je verovatno dopremljen iz doline Jordana ili severnog Izraela. Većina tkanina tog perioda napravljena je od vune ovaca, što nam govori koliko je sofisticirana bila proizvodnja tekstila, uopšte, trgovina u to doba" ‒ objašnjava dr Ben-Jozef i zaključuje ‒ „okriće nam pruža bolje razumevanje Edomita i njihovog značaja u geopolitičkom smislu. Same pronađene tkanine veoma su visokog kvaliteta, sa kompleksnim dizajnom i lepim bojama, tako da smo zaključili da nomad svakako ne znači „prostʼ".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње