Medvedica spasena zahvaljujući programu Svetskog fonda za prirodu

Medvedica je uspela da se oslobodi iz ilegalno postavljene zamke u Bosni i Hercegovini i da stigne do Nacionalnog parka Tara, gde je uhvaćenau posebno konstruisanu, bezbednu zamku za medvede. Ona je bila ozbiljno povređena, ali joj je rana sanirana, postavljena joj je satelitska ogrlica, nakon čega je puštenau prirodu.

To je sve bilo moguće zahvaljujući projektu „Zaštićena područja za prirodu i ljude" Svetskog fonda za prirodu (WWF), u okviru kojeg ljudi iz Fonda zajedno sa naučnicima i stručnjacima iz Nacinalog parka Tara rade na zaštiti medveda.

Dr Duško Ćirović, profesor Biološkog fakulteta, šef tima koji je pomogao ranjenoj medvedici, kaže da je cilj lociranja i obeležavanja mrkih medveda „intenzivnije praćenje i prikupljanje podataka o brojnosti ove vrste, njenim kretanjima  i rasprostranjenju, uz primenu najsavremenije tehnologije, radi očuvanja ove vrste, koja zbog osetljivosti na uništavanje prirodnih staništa, ali i krivolova, predstavlja prioritet na globanom nivou".

Pored povređene ženke, tim je uspeo da markira još jednog medveda, takođe ženku, koja će uz pomoć ogrlice biti praćena, i time postati još jedan medved koji je obuhvaćen projektom Svetskog fonda za prirodu.

 „Medvedi kao životinje koje žive samostalno, a ne u grupama, imaju potrebu za velikim prostranstvima, kako bi se neometano kretali, hranili i živeli. Prostrane šume Nacionalnog parka Tara predstavljaju jedno od najboljih i najočuvanijih staništa za mrkog medveda u čitavom regionu, a ukupna brojnost ove najkrupnije evropske zveri u zapadnoj Srbiji procenjuje se trenutno na oko pedeset jedinki

Stabilna brojnost ove vrste na području Nacionalnog parka ukazuje na izuzetnu vrednost prirodnih staništa Tare, ali istovremeno obavezuje na odgovornost u pogledu njihovog očuvanja. Krivolov je, nažalost, najveći faktor ugrožavanja medveda svuda u svetu, takođe se na listi pretnji nalazi i uništavanje i narušavanje njihovih staništa" ‒ izjavila je Duška Dimović, direktorka WWF programa u Srbiji.

Kako bi predstavljala povoljna staništa, ta velika prostranstva treba da budu očuvana; važno je da postoje i ekološki koridori koji životinjama omogućavaju kretanje između većih prirodnih celina. Uništavanje i usitnjavanje staništa izgradnjom puteva i drugih infrastrukturnih objekata otežava ili onemogućava kretanje medveda i drugih divljih vrsta i ometa ih u ishrani, razmnožavanju, kretanju i drugim važnim životnim aktivnostima.

U našoj zemlji je od 2002. godine zabranjen lov na medveda, što je olakšavajuća okolnost za očuvanje ove vrste, koja je oduvek nastanjivala područje Srbije. Namerno ubijanje ili povređivanje medveda predstavlja krivično delo za koje preti kazna zatvorom, kao i novčana kazna od milion dinara.

Osim na području Nacionalnog parka Tara, monitoring medveda sprovodi se i u Nacionalnom parku Biogradska gora u Crnoj Gori, radi boljeg istraživanja kretanja ovih životinja i rada na uspostavljanju ekoloških koridora na Balkanskom poluostrvu.

Projekat „Zaštićena područja za prirodu i ljude" započet je u oktobru 2015. godine i trajaće do oktobra 2019. godine, a finansira ga Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (Sida).

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом