Nove tehnologije u eliminaciji ugljen-dioksida iz atmosfere

Znamo da su klimatske promene među vodećim problemima današnjice, ali šta možemo da uradimo sa ugljen-dioksidom koji odlazi u atmosferu? Na Islandu, naučnici rade na rešenju.

Geotermalna energija je jedan od najčistijih dostupnih izvora energije. Međutim, podzemna para sadrži ugljen-dioksid vulkanskog porekla, koji na kraju završi u atmosferi.

„Geotermalne centrale ne emituju mnogo ugljen-dioksida. Kedil-keidi elektrana, na primer, čija je snaga trista megavata električne energije, emituju oko 40.000 tona godišnje, što čini samo 3% onoga što izbaci elektrana iste snage koja koristi fosilna goriva. Umesto da se ugljen-dioksid izbacuje u atmosferu zajedno sa drugim gasovima, on se ovde hvata, meša sa vodom koja dolazi iz iste pare, i onda pumpa duboko pod zemlju. Tehnologija koja se koristi za recikliranje ugljen-dioksida i koja se testira u ovoj elektrani, može da se koristi i u drugim industrijama", objašnjava inženjer Eda Sif Aradotir.

Kada para prođe kroz turbine, ona ide dalje u kondenzator, gde se kondezuje i pretvara u vodu. Ta voda se koristi da bi se u njoj rastvorili ugljen-dioksid i vodonik-sulfid (H2S); potom sve to ponovo pumpa u dubine zemlje.

Moćne pumpe injektiraju karboniziranu vodu petsto metara ispod površine Zemlje. To sprečava da ugljen-dioksid curi u atmosferu.

„U osnovi, treba obezbediti da ugljen-dioksid ostane na dovoljno velikoj dubini gde je pritisak vodenog stuba iznad injektiranog gasa dovoljno visok da ga drži u rastvorenom stanju." objašnjava Aradotirova i dodaje „Island je najvećim delom sastavljen od bazaltnih stena. Ova porozna stena je vulkanskog porekla i igra važnu ulogu u hvatanju ugljen-dioksida: on reaguje hemijski sa karboniziranom vodom, pretvarajući ugljen-dioksid u čvrst materijal".

Bazaltne formacije su dobre za injektiranje ugljen-dioksida zbog svog hemijskog sastava. Sadrže mnogo kalcijuma, gvožđa i magnezijuma, a ovi joni su neophodni da bi se ugljen-dioksid mineralizovao u zemlji.

„Rađeni su neki modeli, i to modeli koji su predviđali velike količine ubacivanja gasa. Rekli su da će biti potrebno sigurno nekoliko godina da se ugljen-dioksid pretvori u minerale. Ipak, rad na terenu pokazuje da se do dešava mnogo brže, i to prevazilazi naša očekivanja; jako smo zadovoljni zbog toga, to je ustvari divna vest za nas, za naučnike, i za sve ljude, zato što to znači da možemo da vežemo ugljen-dioksid - i uradimo nešto za našu klimu! Ovi uzorci pokazuju da se ugljen-dioksid pretvorio u solidni kalcit za samo jednu godinu, mnogo brže nego što su naučnici predviđali", kaže Ivona Galecka, geohemičar sa Univerziteta na Islandu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње