Debata o "vrućim temama" ‒ uvod u obeležavanje svetskog dana bioetike

Kako biste reagovali da se susretnete sa damom koja je u sedamdeset drugoj godini, uz pomoć veštačke oplodnje, rodila dete? Da li biste bili radosni što je napredak medicine doprineo da neko u poznim godinama ostvari životni san i ostavi potomstvo, ili biste na to gledali kroz prizmu desetogodišnjeg deteta čija je majka umrla od starosti? Možda biste pomislili da su (i bez pomoći tehnologije) muškarci ostavljali potomstvo u tim godinama, pa zašto bi to pravo bilo uskraćeno ženama...

Дебата о "врућим темама" ‒ увод у обележавање светског дана биоетике Дебата о "врућим темама" ‒ увод у обележавање светског дана биоетике

Tehnološki napredak nam je doneo veštačku oplodnju, biotehnologiju, genetičko inženjerstvo, „popravljanje" gena. U razvijenim zemljama sveta ljudi duže žive, može se reći da imaju bolju zdravstvenu zaštitu i da je kvalitet života daleko bolji. Ipak, ne smemo zatvarati oči pred mogućim zloupotrebama dostignuća modernog doba koje na različite načine mogu ugroziti dostojanstvo čoveka.

O „vrućim temama" iz bioetike govorilo se 31. maja na debati u Domu omladine. Studenti Beogradskog univerziteta raspravljali su o kontroverzama koje mogu ići uz veštačku oplodnju, o pravu na prekid života, pravu da prihvatimo, odnosno odbijemo određeni medicinski tretman (ili možda vakcinu), o unapređivanju fizičkih i mentalnih sposobnosti.

Ova debata o ljudskom dostojanstvu i ljudskim pravima prva je u nizu aktivnosti kojima Unesko Katedra za bioetiku i Centar za bioetičke studije obeležavaju 19.oktobar, Svetski dan bioetike.

Jovana Jovanović, Georgije Jevrosimov, Andrija Šarenac i Velimir Aćimović sagledavali su različite aspekte pomenutih tema, svako sa svoje tačke gledišta. Čuli smo argumente sa stanovišta pravnika, teologa, filozofa...

Velimir Aćimović proglašen je najboljim u debati. Kao prvu nagradu dobio je pravo da u naredne tri godine bez plaćanja kotizacija prisustvuje svim međunarodnim konferencijama koje bude organizovao Centar za bioetičke studije.

Eseji o bioetici mogu se predati do 15. septembra, takođe u okviru takmičenja povodom obeležavanja Svetskog dana bioetike. Centralnoj proslavi u Beogradu 19. oktobra prisustvovaće i pobednik u debati, dobitnik prve nagrade za esej, kao i dobitnik prve nagrade za najbolju fotografiju sa temom „ljudska prava i ljudsko dostojanstvo". Fotografije će biti izlagane od 1. do 18. oktobra. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом