Roboti u službi podvodne arheologije

Podvodna arheologija je vrlo uzbudljivo ali i veoma rizično polje istraživanja. Naučnici istraživačkog projekta Erous (Arrows), napravili su i testirali novog robota nazvanog Ju-ket (U-cat), dizajniranog sa ciljem da pomogne podvodnim arheolozima na nepristupačnim mestima.

Роботи у служби подводне археологије Роботи у служби подводне археологије

Roboti funkcionišu bez daljinske kontrole, prateći svoj autonomni program. Posebni senzori sprečavaju sudare sa preprekama i raznim podvodnim objektima. Dizajn je biomimetički što znači da robot simulira pokrete podvodnih životinja kakve su na primer kornjače. Umesto propelera ima četiri peraja koja omogućavaju odlično manevrisanje unutar podvodne olupine.

Testiranje novog Ju-ket robota

Marja Krusma, profesor biorobotike na Tehnološkom Univerzitetu u Taljinu, objasnila je da robot ide do nedostupnih delova prostora, pravi video zapise i vraća se. Ponekad je to prostor od samo nekoliko santimetara i tu samo robot može da manevriše tako da obuhvati sve uglove.

Istraživač u centru za Biorobotiku u Taljinu, Tavi Salime, objasnio je da su peraja robota važna posebno zato da bi se povuklo što manje sedimenta sa dna broda jer ako u olupini uključite propeler, podigne se sav mulj sa dna i onda ne možete ništa jasno da vidite. 

Podvodni dron

Do nedavno su samo vojska i velike naftne kompanije mogle da priušte podvodne dronove. Ovaj uređaj bi mogao postati mnogo dostupniji naučnicima i pomoći da se istraživanje podvodnog blaga odvija bez velikih rizika.

"Izgubiti robota unutar neke olupine je mnogo bolja varijanta nego što je gubitak života ronioca. U mnogim slučajevima ne bismo se ni odlučili da priđemo opasnim mestima u olupini", objasnila je Marja Krusma, profesor biorobotike na Tehnološkom Univerzitetu u Taljinu.

3D mape skrivenog blaga

Video i zvučni podaci koje prikupe roboti mogu se kombinovati u 3D mape koje su neprocenjivo vredno sredstvo za otkrivanje i očuvanje skrivenih morskih blaga.

Benedeto Alota, profesor robotike sa Univerziteta u Firenci, jedan od koordinatora projekta Erou, kaže: „ Kada sprovodimo arheološku studiju,vrlo je bitno znati sa kog konkretnog mesta je uzet video ili foto zapis. Pošto nije moguća podvodna radio komunikacija, koristimo akustičnu komunikaciju koja nije sasvim pouzdana, spora je i stvara tehničke probleme u radu s robotima, i to je ono što želimo da rešimo u okviru ovog projekta".

Profesor Alota je naglasio da su na početku rada na projektu verovali da će roboti pomoći podvodnim arheolozima, ali sada, pri kraju istraživanja, shvataju da će ova tehnologija uskoro postati dostupna mnogim naučnicima u različitim oblastima istraživanja, kao što su biologija ili geologija. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом