четвртак, 19.05.2016, 11:15 -> 11:50
Извор: dailymail.co.uk
Аутор: Маја Стојановић
Zašto ponekad ne vidimo ono što nam je „ispred nosa“?
Mnogi znaju koliko je frustrirajuće kada bezuspešno tragaju za nečim, dok se često potom desi da je to što traže ‒ sve vreme bilo upravo ispred njih. Rezultati novih studija navode da je naše polje vida, tj. ono što vidimo, povezano sa delom mozga koji „aktivno podešava ʼvizuelnu scenuʼ i donosi odluke o tome kakva će ona biti“.
Ako frontalni korteks ne očekuje da vidi objekat koji tražimo za vreme procesa transformacije podataka u očima, taj objekat će biti izbrisan iz svesti - otkriva nova studija.
Frontalni korteks, poznat kao „kapa za razmišljanje" kontroliše ceo vizuelni proces. Dobromir Rahnev, psiholog gruzijskog Instituta za tehnologiju, kaže da „iako osećamo da naš vid funkcioniše poput rada kamere, taj utisak je potpuno pogrešan" i dodaje: „Naši mozgovi nisu samo zaduženi da nam omoguće da vidimo, oni aktivno grade naše vidno polje i donose odluke o tome kakvo će ono biti".
Ako frontalni korteks ne očekuje da vidi nestalu čarapu ili ključ (iako ti predmeti mogu biti na vidnom mestu), neće je uključiti u kompletan proces transformacije podataka u sliku.
Za vreme studije naučnici su istraživali koji su regioni u mozgu bili aktivni dok su učesnici obavljali vizuelne zadatke, koji obuhvataju tri osnovne faze svesne vizuelne percepcije: izbor, kombinacije i evaluaciju.
Različiti delovi frontalnog korteksa reagovali su u određenim situacijama: zadnji deo za vreme izbora, srednji tokom kombinacije i prednji dok traje evaluacija. Na osnovu rezultata istraživanja naučnici mogu da naprave neku vrstu mape tog dela mozga.
„Rezultati istraživanja jasan su znak da frontalni korteks, koji se vidi kao centar misli, ima ključnu ulogu u kontroli percepcije", zaključuje Rahnev.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар