Nadživeti dinosauruse – životinje dubokih mora

Naučnici su se dugo pitali kako su neke od životinja koje još od praistorije naseljavaju duboka mora preživele događaj koji je uništio populaciju dinosaurusa. Sad je možda nađen odgovor na to pitanje, ako je verovati istraživačima sa Univerziteta u Kardifu.

Najveće stanište živih bića na zemlji zapravo se nalazi ispod nje, tj. u morima i okeanima. Naime, vodena prostranstva zauzimaju 95% životnog prostora planete. Nasuprot negostoljubivim uslovima, veoma niskim temperaturama, ogromnom pritisku i potpunom mraku, u dubinama mora obitava raznovrsni živi svet. Čovek je tek zagrebao njegovu površinu i slobodno se može reći da je više istražio svemir od okeana. Tek u drugoj polovini 20. veka počelo je ozbiljnije ispitivanje najdubljih voda na zemlji. Još je mnogo nepoznanica o karakteristikama i načinu života životinja koje naseljavaju dubine mora i okeana.

Životinje dubokih mora evolutivna su zagonetka. Neke od njih postoje još od vremena dinosaurusa i uspešno preživljavaju u uslovima koji bi većini bića bili neizdržljivi. Negostoljubivost njihovog staništa možda i daje odgovor na pitanje koje je naučnike dugo mučilo, a to je ‒ kako su ove životinje preživele događaj koji je uništio populaciju dinosaurusa?

Prema najdominantnijoj teoriji o nestanku dinosaurusa, oni su izumrli kada je pre 65 miliona godina asteroid udario u Zemlju. Smatra se da je ovaj udar izbacio veliku količinu stenja i prašine koja je ostala u atmosferi godinama, blokirao prodor sunčeve toplote i svetlosti, i time onemogućio biljkama da obavljaju fotosintezu, doveo do naglog pada temperature i izumiranja organizama.

Istovremeno sa dinosaurusima izumrli su i veliki morski reptili i drugi organizmi, ali preživele su životinje dubokih mora. To je dugo zbunjivalo naučnike. Proučavajući fosilne ostatke školjki sa dna u južnom delu Atlantskog okeana, naučnici Univerziteta u Kardifu došli su do novih pretpostavki. Rezultati njihovog istraživanja pokazali su da su se, uprkos talasu sveobuhvatnog i istovremenog izumiranja planktona, neke vrste fotosintetišućih organizama kao što su alge i bakterije, povukle u dubine okeana i nastavile da žive i posle udara asteroida. Po njihovoj teoriji, ove alge i bakterije obezbedile su dovoljno hrane životinjama sa morskog dna da prežive sledećih dva miliona godina, koliko je bilo potrebno da se njihove zalihe hrane obnove.

Iako su opstale milionima godina i nadživele tako velike predatore kao što su bili dinosaurusi, pitanje je da li će uspeti da prežive uticaj najvećeg od svih predatora, koji ima potencijal da izaziva katastrofe daleko veće i od najvećih prirodnih - čoveka. 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом