Moramo li da pristanemo na sve kad preuzimamo aplikacije

Digitalna bezbednost postaje jednako važna kao ona fizička imajući u vidu da broj prijavljenih krivičnih dela iz oblasti visokotehnološkog kriminala raste 50 odsto godišnje. Sve veći izazov je sačuvati i privatnost.

U Evropskoj uniji 85 odsto ljudi između 16 i 74 godine koristi internet. Najviše se koristi za razmenjivanje elektronske pošte, traženje informacija o robama i uslugama, gledanje video-sadržaja, društvene mreže, za bankarske usluge i za traženje informacija o zdravlju.

Za sve to neophodne su aplikacije.

Međutim da li prilikom preuzimanja neophodne aplikacije treba da dozvolimo pristup imeniku, porukama, galeriji fotografija?

Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, Danilo Krivokapić iz Fondacije „Šer“ istakao je da se ipak dosta toga promenilo, te da više ne moramo da pristanemo baš na sve, kao što je to nekada bio slučaj.

„Danas, usled nekih novih pravila, ove aplikacije nam daju mogućnost da ne damo sve“, kaže Krivokapić dodajući da mnogo zavisi i od tipa aplikacije.

„Ako želimo da koristimo Instagram, naravno da moramo dozvoliti da pristupi fotografijama. Problem se javlja kada aplikacije traže dozvole o onim informacijama koje nisu potrebne da bi ta aplikacija funkcionisala“, naglasio je Krivokapić.

Govoreći o podacima koje korisnici ostavljaju aplikacijama, Krivokapić ukazuje na to da krivica nije samo njihova: „Živimo u svetu u kojem tehnologija i internet funkcionišu tako da postoji stalno praćenje građana. Moje je mišljenje da treba da promenimo sistem kako on ne bi funkcionisao tako da se podaci konstantno sakupljaju“.

Prema njegovim rečima, kada aplikacije, to jest kompanije koje ih razvijaju korisnicima ne bi tražile pristup podacima, korišćenje i preuzimanje aplikacija, najverovatnije ne bi bili besplatni.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом