„Gugl“ danas napunio 20 godina!

Kompanija koju su pre tačno dve decenije osnovali studenti Lari Pejdž i Sergej Brin, u međuvremenu se razvila u pretraživač čije je ime u svakodnevnom životu postalo glagol!

Tehnološki gigant „Gugl“ planira da proslavi rođendan u San Francisku ceremonijom posvećenoj budućnosti internet pretraživanja i obećava nekoliko iznenađenja, prenosi Hina.

33998082

Lari Pejdž i Sergej Brin bili su studenti Univerziteta „Stenford“, nedaleko od Silicijumske doline, kada su počeli da rade na stvaranju pretraživača koji će biti drugačiji od svih dotadašnjih.

Dvojac je razvio softver koji je uzeo u obzir odnose između internet stranica kako bi im to pomoglo da utvrde njihovo rangiranje u rezultatima pretrage. Dotadašnja tehnika pretraživača temeljila se samo na sabiranju ključnih reči.

„Gugl“ je osnovan 27. septembra 1998. godine i pokrenut u garaži iznajmljenoj u Menlo Parku u severnoj Kaliforniji.

Naziv je dobio od izvedenice reči Googol koja označava broj deset na stoti (jedinica sa 100 nula).

33999276 Aмериканци Лоренс „Лари“ Едвард Пејџ и Сергеј Михаилович Брин (десно), оснивачи „Гугла“ Amerikanci Lorens „Lari“ Edvard Pejdž i Sergej Mihailovič Brin (desno), osnivači „Gugla“

Navodno je „Gugl“ neko vreme bio na računarskim serverima na „Stenfordu“, gde je testirana verzija pretraživača.

Legenda koja kruži Silicijumskom dolinom kaže da su Brin i Pejdž ponudili kompaniju na prodaju za otprilike milion dolara, ali da kupce nisu našli.

„Gugl“ se kasnije preselio u svoje sedište u Mauntin Vjuu u Kaliforniji, gde se nalazi i danas.

Danas pruža niz usluga „bez kojih se ne može“

Danas kompanija nudi niz usluga, među kojima Mape, Dži-mejl, internet pretraživač Hrome i operativni sistem Android za mobilne uređaje koji je besplatan za proizvođače pametnih telefona ili tableta.

Takođe proizvodi i pametne telefone „piksel“ i ima društvenu mrežu „Gugl plus“ koja je konkurencija Fejsbuku.

„Gugl“ je 2006. kupio „Jutjub“ za tada astronomskih 1,65 milijardi dolara, ali se to pokazalo mudrim potezom budući da se zabava preselila na internet.

Broj komentara 2

Pošalji komentar
(četvrtak, 27.sep.2018 15:10)
Goran

Ja ne koristim Gugl pretraživač, ni Gugl Hrom ...

Gugl (eng. "Google") vode ljudi koji prikriveno učestvuju politici u SAD-a i ja svojim parama, korišćenjem Gugl-ovih proizvoda, neđu da podržavam takvu firmu. Pogotovo što podržavaju politiku koja je veoma nepovoljna po Srbiju. Svako ko pomisli da su Gugl usluge besplatne grdno se vara. Nije slučajnost da se bogatstvo jednog od su-osnivača i vlasnika Gugla procenjuje na 30 000 000 000 (30 biliona) dolara. Zapamtite, novčanikom se najbolje glasa. A Gugl-u postoji alternativa.

(četvrtak, 27.sep.2018 12:35)
anonymous

Svaka im čast!

Google 1998, Facebook 2004, Youtube 2005...
Svaka im čast! Genijalci 21.vijeka ! Historija!

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
nedelja, 30. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom