Telesni skeneri od 2018. godine na „Nikoli Tesli“

Pregled putnika na beogradskom Aerodromu „Nikola Tesla“ biće brži od sledeće godine zahvaljujući „telesnim skenerima“, najsavremenijoj opremi koja će doprineti i većoj bezbednosti.

Reč je o zameni detektora metala, koji se nalaze na ulazima, takozvanim telesnim skenerima, a direktor bezbednosti Aerodroma „Nikola Tesla“ Vladimir Mićić objašnjava da oni funkcionišu na principu zračenja u formi talasa milimetarskog opsega.

„Milimetarski talasi putem kompjuterskog algoritma daju šta je to sumnjivo, da li neko pokušava da unese ili prenese nešto, a da nije prijavio. Bezbednost će svakako biti na jednom višem nivou“, rekao je Mićić za Tanjug.

Talasi nakon prolaska kroz telo iz jednog panela završavaju u prijemnicima na suprotnom panelu i detektuju probleme, a ukoliko se pojavi sumnja da nešto nije u redu, radiće se pregled samo te zone, a ne celog tela, kao što je to ranije bio slučaj sa metal detektorskim vratima, istakao je Mićić.

Takvo rešenje, kaže, eliminiše potrebu i za detektorima za eksploziv, a pored povećanja bezbednosti ubrzaće se i pregled putnika jer neće biti potrebe za nekim dodatnim pregledima ukoliko ne postoji sumnja, dok ceo proces skeniranja traje nekoliko sekundi.

Skeneri za telo biće u funkciji od početka sledeće godine, a do tada će se raditi na obuci i sertifikaciji osoblja, kao i samog uređaja.

Do sada je obučeno 70-tak zaposlenih, kaže Mićić i dodaje da će skener za telo, pre puštanja u rad morati da dobije sertifikat Direktorata civilnog vazduhoplovstva.

Prema njegovim rečima, uređaji su apsolutno bezopasni po zdravlje ljudi i nema negativnih pojava.

Inače, skeneri za telo se sve više koriste na svim svetskim aerodromima, a više od 100 ih je instalirano samo u Evropi.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. јануар 2025.
2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове