Prvi eksperimenti švajcarske mini-laboratorije u kosmosu

Maleni satelit koji nosi laboratoriju manju od kutije za cipele kruži oko Zemlje, na udaljenosti većoj od 500 kilometara. Tokom svog putovanja, mini-laboratorija „Spejs farme“ učestvuje u ogledima u kojima je gravitacija „izbačena iz jednačine“.

Први експерименти швајцарске мини-лабораторије у космосу Први експерименти швајцарске мини-лабораторије у космосу

Letelicu je prošlog meseca lansirala švajcarsko-izraelska kompanija „Spejs farma“ (Space Pharma), a pre nekoliko dana su prvi eksperimenti uspešno privedeni kraju.

Na udaljenosti većoj od 500 kilometara, gotovo bez ikakvog uticaja Zemljine gravitacije, ćelije i molekuli se ponašaju drugačije. To omogućava napredak na raznim poljima – od medicine do poljoprivrede.

Najčešće se materijal za oglede šalje na Međunarodnu svemirsku stanicu i eksperimenti se izvode uz pomoć astronauta ili u posebnim avionima, gde se tokom leta nekoliko puta dostigne bestežinsko stanje.

„Spejs farma“ navodi da je razvojem minijaturne laboratorije omogućeno naučnicima da rade u uslovima mikrogravitacije tokom dužih perioda.

„Sve može da se izvede sa udaljenosti, dok je sistem u svemiru. Samo pošaljemo link sa svim komandnim dokumentima i eksperimenti u laboratoriji mogu da počnu“, objasnio je osnivač kompanije Josi Jamin.

Klijenti tada dobijaju podatke i fotografije direktno sa mesta gde se odvija ogled, koji se odvija unutar specijalno napravljene staklene pregrade.

Svaki eksperiment može se izvoditi više puta, kako bi se proučile različite reakcije.

Laboratorija je opremljena tako da može da izvede četiri ogleda, od kojih je prvi bio za Nemački institut za istraživanje.

Sledeće lansiranje satelita, pripremljenog takođe za četiri ogleda, zakazano je za avgust.

Do 2018. godine, Jamin se nada da će početi da šalju satelite sa laboratorijom dovoljno velikom da se u njoj izvede 160 ogleda.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом