„Mig 29“ i „buk M1“ za zaštitu srpskog neba

„Mig 29“ je zamišljen kao naslednik lovaca „mig 21“ i „mig 23“. U službenoj upotrebi je od 1983. godine, a sa određenim modifikacijama je ravnopravan takmac najmodernijim avionima današnjice.

Konstruisan je pre svega za suprotstavljanje američkim i evropskim borbenim avionima F-16, F-15, „tornado“ i „miraž 2000“, koji čine okosnicu kako oružanih snaga članica NATO-a, tako i njihovih saveznika širom sveta.

Zbog poboljšanih karakteristika, „mig 29 M2“ može da koristi i rakete velikog dometa, za razliku od „starijeg brata“ koji je mogao da koristi samo rakete kratkog i srednjeg dometa.

Ima maksimalnu brzinu 2,35 puta veću od zvuka, top kalibra 30 milimetara sa 150 granata i devet podvesnih tačaka za smeštaj ubojitih sredstava i goriva.

Njegove prednosti u odnosu na druge borbene avione treće i četvrte generacije su fleksibilnost, kako u pogledu konstruktorskih izmena, tako i u pogledu letenja, operativnost u teškim vremenskim uslovima, jednostavnost upotrebe, i povoljna cena samog aviona i dodatnih intervencija na njemu.

Pored nabavke „migova“ u Moskvi će se danas razgovarati i o zaštiti neba Srbije. U centru pažnje je raketni sistem.

Protivvazdušni sistem „buk M1“ namenjen za odbranu jedinica veličine korpusa od napada iz vazdušnog prostora.

Osnovna varijanta je sposobna za dejstvo protiv aviona i helikoptera na svim visinama, a na zahtev naručioca sistem se može osposobiti i za efikasno dejstvo protiv krstarećih raketa i ciljeva koji primenjuju intenzivno elektronsko ometanje.

Sistem se sastoji iz pet vozila, čiji je radijus kretanja 500 kilometara, a može da prati ciljeve u prečniku od 100 kilometara.

Na lanserima ima četiri rakete, a pratećem vozilu još osam raketa koje mogu veoma precizno da presretnu avione, ali i krstareće rakete. Verovatnoća uništenja cilja je 70 do 95 odsto.

Број коментара 72

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом