Svet slavi 25 godina „surfovanja“ internetom

Pre tačno 25 godina "World Wide Web" (www) je otvorio vrata „običnim“ ljudima, čime je započela era globalnog umrežavanja putem interneta.

"World Wide Web" čini integralni deo sveta, ali pre 23. avgusta 1991. godine stvarnost kakvu poznajemo danas niko nije mogao da zamisli. 

Tog je dana engleski naučnik u švajcarskom „Cernu“ Tim Berners-Li prvi put dopustio javni pristup mreži. Do tada su "World Wide Web" mogli da koriste isključivo radnici pri „Cernu“ (Evropsko veće za nuklearna istraživanja) i stručnjaci sa nekoliko svetskih univerziteta.

Berners-Li je zapravo otac "World Wide Web"-a koji je u početku korišćen kao sredstvo za automatsko deljenje informacija.

Kreiran je 1989. godine, a dva leta kasnije postao je ključni deo današnjeg interneta.

Internet i "www" nisu jedna te ista stvar. "World Wide Web" je prostor informacija identifikovan putem URL-a, globalne adrese za pristup dokumentima na internetu, a internet predstavlja celokupnu globalnu mrežu među kompjuterskim uređajima, preko koje se pristupa "www", imejlu, aplikacijama...

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом