Постајемо ли безуба нација?

Истраживање Института „Батут“ показује да више од 700.000 грађана Србије, односно сваки десети, нема ниједан свој зуб у вилици! Стручњаци истичу да одлазак код стоматога зависи од развијености земље, обичаја, начина исхране, али и организованости и доступности здравствене заштите.

Истраживања и у свету и код нас показују да ниједан систем здравствене заштите не може да обезбеди добро опште здравље и здравље уста и зуба без активног учешћа друштва у целини. Не само старији, већ и велики број особа у средњим годинама, па и млађи људи, имају мало својих зуба.

Доктор Војкан Лазић са Стоматолошког факултета у Београду каже да је укидање система стоматолошке здравствене заштите, због редукције сечења трошкова у домовима здравља, довело до тога да је све већи број особа са присутном крезубошћу.

„Поготово превентива по домовима здравља и школама није онаква каква би требало да буде и каква је некада била, тако да се све већи број проблема јавља“, истакао је Лазић и додао да се због тога касније откривају каријеси.

Крезубост може да се јави у раном животном добу. Разлози су углавном лоша орална хигијена и неодласци код зубара. Грађани Србије углавном иду стоматологу тек када имају несносан бол или им се зуб већ распада.

„У основи каријеса су бактерије које се налазе у меким наслагама, значи да је хигијена број један у превенцији настанка каријеса“, истакла је професор доктор Катарина Бељаковић Ивановић са Клинике за болести зуба при Стоматолошком факултету у Београду.

Према њеним речима, операциони микроскоп служи да фине структуре, које су биле недоступне оку, стоматолог може да види и уз помоћ тог уређаја долази се до много сигурније и предвидљивије терапије.

Стоматолошки факултет издваја одређену суму за лечење зуба грађана, такође и за протетику, али то није довољно.

„Ми за онај слој пензионера са најмањим примањима од октобра организујемо израду бесплатних тоталних и парцијалних протеза“, подсетио је др Лазић.

Бесплатне услуге, уз упут, добијају деца до 18 година, студенти, труднице. Покварени зуби изазивају болести других органа, углавном срца, мозга, плућа и почетак су различитих инфекција.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње