Читај ми!

Најстарији икада откривен ДНК материјал пронађен на Гренланду

Научници су открили ситне делове два милиона година старих узорака ДНК у залеђеним слојевима арктичког седимента на Гренланду. Древни генетички материјал, најстарији икада откривен, дао је увид у претходно потпуно непознати богати екосистем, који је нестао са променом климатских услова.

У оквиру истраживања, које траје још од 2006. године, научници су открили 41 узорак ДНК у стотину метара дебелом слоју седимената формације Кап Кобенхавен на северу Гренланда.

Генетички материјал припадао је биљкама, животињама и микробима који су некада живели у том подручју и савршено је очуван у пермафросту и леду.

Претходно најстарији пронађени узорак ДНК потиче од пре 1,2 милиона година из кости мамута пронађене у Сибиру.

У новој студији, објављеној 7. децембра у часопису Nature, истраживачи су изоловали и анализирали древне узорке ДНК и упоредили их са секвенцама познатих генома како би се утврдило којим организмима су припадали узорци.

Резултат је невероватно разнолик екосистем који је укључивао птице, ирвасе, зечеве и, изненађујуће, мастодонте – групу изумрлих рођака слонова за које се сматрало да нису живели толико северно.

„Ново поглавље историје отворено је први пут и директно можемо да гледамо у ДНК давних екосистема“, каже вођа студије Еске Вилерслев, еволутивни еколог са Универзитета Кембриџ.

Мукотрпно истраживање

Фрагменти ДНК били су изузетно тешки за прикупљање и проучавање. Сваки део генетичког материјала био је дужине „милионитог дела милиметра“, што је додатно отежавало изоловање ДНК од слојева седимента без оштећивања.

Прикупљање седимента почело је 2006. године, али пре него што су из њега покушали да изолују ДНК, научници су одлучили да сачекају развој технологије.

„Тек са појавом нове генерације опреме за екстракцију и секвенцирање могли смо да лоцирамо и идентификујемо изузетно мале и оштећене фрагменте ДНК у седименту“, каже Курт Кјар, палеогеолог и генетичар са Универзитета у Копенхагену.

Осим бројних животиња, ДНК је такође открио присуство неколико врста дрвећа, бактерија и гљива. Нису сви узорци могли да буду упоређени са постојећим врстама, што указује да би могао да припада нечему до сада непознатом.

Слојеви откопаног седимента накупљали су се током периода од 20.000 година пре два милиона година. Током тог периода, подручје је било топлије за 10 до 17 степени Целзијусових у односу на данашњи Гренланд.

То показује да читав екосистем може да се појави и нестане због климатских промена.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. јануар 2025.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње