Шта нам доноси депозитни систем за амбалажни отпад?

Сврха пластичне амбалаже за једнократну употребу јесте да се производи испоруче сигурно што већем броју људи, што је могуће даље и у што већим количинама, али уз минималне трошкове и производни отпад.

Савремена амбалажа одговорила је на постављене захтеве тржишта, и  у сталној  је потрази решења, на који начин успешно рециклирати.

Један од начина јесте увођење депозитног система, односно плаћене кауције за амбалажни отпад, који се показао као врло успешан и ефикасан у земљама у којима се спроводи. Зато је и у Србији покренута иницијатива за његово увођење.

„Очекујемо да током ове године буде завршена студија, а следећи корак је укључивање свих релевантних фактора, као што су представници привреде. Заједно морамо да донесемо одлуку која ће, пре свега, ићи у корист националних интереса Србије, који се огледају кроз бољу и чистију животну средину, али истовремено и више радних места и више сировине за рециклажну индустрију", каже Филип Радовић, директор Агенције за заштиту животне средине.

Док у Србији годишње на депонијама заврши око 50 хиљада тона пет амбалаже, у српским фабрикама за рециклажу заврши само један одсто укупног отпада који сакупе комунална предузећа.

Зато су приморане да увозе отпад из земаља у окружењу, због чега годишње губимо више од 50 милиона евра.

„Депозитним системом ми бисмо покренули један велики циклус, добили бисмо сировину коју би користила наша рециклажна индустрија. Искуства су показала да у градовима, односно локалним самоуправама где смо почели са примарном сепарацијом, тј. раздвајањем отпада на месту настанка, да су грађани више него вољни да учествују у томе", истиче наш саговорник.

„То значи да можемо да будемо дисциплиновани и одговорни, али у депозитном систему ми бисмо такође могли да имамо и материјалне бенефите", каже Радовић.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње