Чуваркућа, лепа и лековита заштитница

Чуваркућа, декоративна биљка у облику зеленкасте розете, може се видети на каменим кућама, у баштама, на балконима, у саксијама. Расте на стенама, зидовима, камењарима и лако се одржава. Према старом народном веровању, чуваркућа штити породицу од грома, олује, пожара и злих чини. Њен латински назив 'Sempervivum tectorum' значи „она која вечно живи на крововима“, тачније, у малим баштама на крововима, какве се могу и данас видети у Велсу.

Као украсна биљка узгаја се већ 200 година. Чуваркућа је изворно расла по јужноевропским камењарима, а за њену распрострањеност заслужан је Карло Велики, који ју је сматрао лековитом.

Римљани су чуваркућу, познату још под именом „пасја ружа", расејавали по Европи. Још један назив за ову биљку је и „јупитерова брада". Громови спадају у домен врховног староримског бога Јупитера. Ова биљка доводила се у везу и са Тором, нордијским богом грома. Плиније, римски писац и научник, сматрао је да сок чуваркуће лечи несаницу. У Италији се чуваркућа једно време користила за љубавне напитке, али безуспешно и кратко.

У српском језику постоји још неколико лепих назива за чуваркућу: пазикућа, ваздажива, дивље смиље, жедњак.

Алојина „сестра"

Чуваркућа је вишегодишња биљка. Висока је од десет до тридесет центиметара. Листови су црепасти, а могу бити зелени са црвеним рубовима, пурпурни или љубичасти, а звездасти цветови су углавном црвене, жуте или љубичасте боје. Чуваркућа је отпорна на сушу јер је унутрашњост њених листова испуњена резервама воде и зато може да расте на различитим типовима земљишта. Иако нема мирис, привлачи пчеле и лептирове.

Осим декоративности, изузетно је лековита и по благотворним својствима подсећа на алоју. Садржи танин, слуз, смолу, калцијум-малат, масно уље, мрављу и јабучну киселину. Зато поседује противупална, антисептичка и диуретичка својства. У народној, традиционалној медицини користи се код упале ува и мокраћних канала, цисти и миома, хемороида, помаже код грчева, надутости и желудачних проблема, ублажава менструалне тегобе, иритације на кожи, опекотине, осип.

Употребљава се сок из целе свеже биљке или само лист. Тинктура чуваркуће састојак је хомеопатског препарата против упале грла. У комбинацији са медом, чуваркућа је ефикасно средство за детоксикацију.

Трудницама, дојиљама и малој деци не препоручује се унутрашња примена чуваркуће.

Савремена истраживања усмерила су се на полисахариде у соку чуваркуће који се повезују са ефектима на имуносистем. Тако званична медицина потврђује лековитост и значај ове лепе, благотворне биљке, познате и поштоване у народној медицини.

Приредила Мирјана Бјелогрлић

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње