Будућност је у вештачкој интелигенцији

Фокус на енергетску ефикасност и коришћење електричне енергије као доминантног извора енергије у објектима, али и у транспорту, два су тренда која ће допринети да се смањи глобална емисија угљен-диоксида за 50 одсто до 2040. године, оценио је Жан Паскал Трикоар, генерални директор компаније „Шнајдер електрик“, која послује у више од 100 земаља, а само у Србији запошљава више од 1.100 људи.

Први човек компаније која је гобални лидер у дигиталној трансформацији управљања енергијом и аутоматизацији оценио је на Самиту иновација у Барселони да ће, уз то, више од 40 одсто енергије бити произведено из обновљивих извора наспрам данашњих шест одсто.

Трикоар је подсетио да на планети живи две милијарде људи који немају приступ електричној енергији и којима ће она у будућности постати доступна, што је и један од циљева компаније.

Према његовим проценама, због свега тога, али и због све веће потрошње у развијеним земљама, у наредних 20 година потрошња ће глобално бити удвостручена.

Електрична енергија тренутно чини 20 одсто од укупне енергије која се троши, док ће у наредних 20 година тај удео отићи на 40 одсто.

Поред тога, 80 одсто од укупне емисије гасова који изазивају ефекат стаклене баште је проузроковано коришћењем свих извора енергије што је неодржив тренд.

„Човечанство има приближно 20 година да промени тај пут, пре него што ледници на половима почну да се отапају без наде да се ситуација поправи“, рекао је Трикоар и подсетио да ће нас будуће генерације сматрати одговорнима ако не учинимо ништа да бисмо променили неефикасан систем у коме се скоро 60 одсто енергије неефикасно користи.

Према његовим речима, очекује се и велики раст ИТ, као и технологије вештачке интелигенције, у шта ће до 2022. године бити уложено шест пута више него до сада, уз количину података генерисану на глобалном нивоу која ће бити чак пет пута виша до 2025. године.

Када се, како додаје Трикоар споје трендови и очекиване промене на пољу енергије и дигитализације, добија се будућност у којој фокус мора бити на енергетској ефикасности и аутоматизацији процеса.

„Објекти морају бити енергетски ефикасни, управљиви уз помоћ повезаних производа, софтвера и аналитике података и са све већим трендом снабдевања енергијом из обновљивих извора“, рекао је Трикоар и додао да фокус мора бити на ефикасности и уштеди, уз коришћење података за управљање процесима.

Одрживост је постала стандард за велики број компанија, рекао је Трикоар и подсетио да се компанија прошле недеље обавезала да до 2025. године буде карбон-неутрал, а да до 2030. године престане да емитује угљен-диоксид.

„Шнајдер електрик“ основан је 1836. године. Данас та мултинационална корпорација запошљава више од 137.000 људи у целом свету. Од тога у Србији више од 1.100 људи.

Иновативни самит у Барселони је 15 по реду, а организовао га је „Шнајдер електрик“, који је окупио више од 3.500 стручњака, партнера и клијената из 80 земља.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње