Крвави Ускрс – 80 година после

Да ли је савезничким бомбардовањем дефинитивно решен грађански рат у Југославији?

Била је недеља, Ускрс. Последњи у окупацији, надали су се Београђани. И када су нешто пре поднева видели савезничке авионе обрадовали су им се. Међутим, они су кренули да сеју смрт. Само у том дану 178 авиона бацило је више од 500 тона бомби на Београд. Само у породилишту у Крунској улици страдало је је 22 бебе и 22 породиље; укупно више од 1200 људи у Београду. Пашино данашње Лекино брдо сравњено је са земљом, Славија је постала једна велика рушевина, погођена је Бајлонијева пијаца, Палата Албанија, логор на Сајмишту, Дорћол, Земун. Било је то пре тачно 80 година.

Ко је наредио Крвави Ускрс 1944? Шта су били циљеви?

Да ли је Стаљин спасао Беч и Загреб од бомбардовања и зашто ни он ни Тито нису били заинтересовани да се поштеди Београд. И не само Београд. Лесковац је неколико месеци касније потпуно уништен. Бомбардовани су и Ниш, Нови Сад, Велики Бечкерек, Никшић, Подгорица…

Каква је у свему овоме улога архитекте комунистичке Југославије Јосипа Броза?

О свему томе али и о српско француским односима кроз историју, што му је специјалност разговарамо са једним од нашим најугледнијих историчарам, директором Балканолошког института САНУ – Војиславом Павловићем.

Уредник и водитељ: Горислав Папић 

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије