Карахунџ

Карахунџ је археолошко налазишту на југу Јерменије, у близини града Сисиана, које последњих година побуђује све већу пажњу, не само археолога, већ и астронома.

204 исклесаних камених монолита, који се ту уздижу, постављени су као војничка стража, у необичној формацији полумесеца, која са врха брда, бди над целом околином. Вековима су били везивани уз различите магијске култове, приписивана су им многа лековита и мистична својства, али, никада нису били повезани са оним што је, изгледа, била њихова права намена – да буду савршено прецизни делови астрономске опсерваторије која је стара можда и више од 5000 година.
Ако се садашње претпоставке научника испоставе као тачне, доказаће се да је Карахунџ претходио енглеском Стоунхенџу и вавилонским астрономима. Потврдиће се оно што су неки научници већ наслућивали – да је Јерменија родно место вештине навигације и концепта рачунања времена.
У данашњем Путу свиле Карахунџ обилазимо уз архивске снимке јерменских народних музичара.


Аутор емисије је Ивана Комадина.

Пут свиле

Autor:
Ивана Комадина

Пут свиле, као јединствено “радијско путовање”, недељом одводи слушаоце у неку од земаља повезаних са традиционалним Путем свиле, уз актуелна остварења из жанра “World music” и раритетне записе традиционалне музике. [ детаљније ]

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије