Извор: РТС

Пезешкијан: Меморандум са САД подржавају сви чланови савета Шура; ОПЕК+ повећава производне квоте

Израелски званичници сазнали да је Доналд Трамп одлучио да одустане од великог планираног напада на Иран преко објаве на његовој мрежи Truth Social, пренео је израелски Канал 12. У израелским ваздушним нападима на Појас Газе, који су изведени други дан заредом, убијено најмање 13 Палестинаца. Организација ОПЕК+ договорила повећање производних квота за септембар за 188.000 барела нафте дневно.

Багеи: Британија, Бугарска и Украјина саопштиле да неће бити део рата против Ирана

Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи изјавио је да су у последња 24 сата примљени позиви из Велике Британије, Бугарске и Украјине, у којима су представници тих земаља саопштили да неће бити део рата против Ирана.

Багеи је у интервјуу за ирански Си-Ен-Ен казао да се текући разговори са Оманом односе на транзитну руту кроз Ормуски мореуз која "није ни северна ни јужна рута", преноси Ал Џазира.

Он је навео да Сједињене Америчке Државе нису дозволиле да се бродски саобраћај настави на том пловном путу у року који је предвиђен меморандумом о разумевању, и да су напале Иран "пре истека договореног периода".

(Си-Ен-Ен)

Опширније Краће

Најмање 18 особа погинуло у израелским нападима широм Појаса Газе

Најмање 18 особа погинуло је у израелским нападима широм Појаса Газе, изјавили су палестински здравствени званичници.

Они су навели да су међу погинулима четири Палестинца који су страдали у израелском ваздушном нападу на аутомобил у четврти Сараја у граду Гази, пренела је Ал Џазира.

Израелски ваздушни напади на Појас Газе изведени су данас други дан заредом.

Званичници су навели да су од јутра израелски ратни авиони гађали град Газу, Деир ал Балах у централном делу Појаса Газе, и подручје Кан Јуниса на југу енклаве.

(Танјуг, Ал Џазира)

Опширније Краће

Пезешкијан: Меморандум са САД подржавају сви чланови савета Шура

Председник Ирана Масуд Пезешкијан изјавио је да је меморандум о разумевању, који је потписан са Сједињеним Америчким Државама 17. јуна са циљем да се зауставе сукоби, "резултат колективне мудрости чланова Шура савета", односно Врховног савета за националну безбедност, као и да га "сви чланови подржавају".

"Верујем да ће овај меморандум бити центар гравитације наших спољних односа у будућности. Морамо се трудити да приморамо непријатеља да остане посвећен ономе што је потписао", казао је Пезешкијан у објави на платформи Икс.

Он је истакао да ће безбедност земље, региона и иранских савезника "бити побољшана овим меморандумом".

Нацрт меморандума о разумевању са САД, пре његовог потписивања, подржало је више од 90 одсто чланова Врховног савета за националну безбедност Ирана а након потписивања уследило је примирје у сукобу две земље.

Сукоби су се обновили након иранских напада на комерцијалне бродове у Ормуском мореузу и на америчке мете у региону Блиског истока, а амерички председник Доналд Трамп је пре два дана саопштио да ће се САД уздржати од даљих удара и да ће дати предност дипломатском решењу.

Опширније Краће

Багеи: Ормуски мореуз никада се неће вратити на стање пре рата

Портпарол Министарства спољних послова Ирана Есмаил Багеи изјавио је да се Ормуски мореуз никада неће вратити на стање пре рата.

Багеи тврди да разговори који се воде између Ирана и Омана о Ормуском мореузу нису ни у каквој вези са отварањем или затварањем тог пловног пута, пренела је иранска новинска агенција Фарс.

Он је рекао да је затварање Ормуског мореуза било последица, како је навео, "америчке саботаже и поморске блокаде Ирана".

"Исламска Република Иран делује у складу са интересима земље и неће променити своју одлуку под утицајем претњи и застрашивања од стране других", поручио је Багеи.

Ирански министар спољних послова Абас Аракчи изјавио је данас да су преговори између Ирана и Омана у вези са управљањем Ормуским мореузом у завршној фази, преноси Ирна.

(Танјуг)

Опширније Краће

Политико: Бела кућа фрустрирана, САД има мало опција у вези са Ираном

Бела кућа је фрустрирана због кризе са Ираном и суочена са ограниченим могућностима за решавање спора, док тим америчког председника Доналда Трампа сматра да је мало вероватно да ће до избора у новембру за Конгрес САД бити пронађен одговарајући излаз из ситуације, пише амерички Политико, позивајући се на званичнике америчке администрације.

Према наводима тог портала, у Вашингтону оцењују да чињеница да кроз Ормуски мореуз свакодневно пролазе милиони барела нафте показује да Иран не контролише у потпуности тај стратешки поморски пролаз.

"Ормуски мореуз је, како је председник рекао, затворен за Иран, али отворен за све остале", навели су представници америчке администрације.

Према писању Политика, Трампов тим сматра да би прихватање било каквог облика иранске контроле над мореузом представљало политички и безбедносни проблем за САД, док наставак сукоба носи ризик од шире регионалне ескалације.

Како истиче амерички портал, Иран жели политичко признање свог права на наплату проласка кроз Ормуски мореуз, што би, према мишљењу појединих званичника у Вашингтону, дугорочно учврстило његову контролу над једним од најважнијих светских поморских путева.

Амерички државни секретар Марко Рубио и други високи званичници упозорили су да би прихватање иранске контроле над Ормуским мореузом представљало опасан преседан.

(Танјуг)

Опширније Краће

Аракчи: Преговори између Ирана и Омана о Ормуском мореузу у завршној фази

Ирански министар спољних послова Абас Аракчи изјавио је да су преговори између Ирана и Омана, око управљања Ормуским мореузом, у завршној фази, преноси Ирна.

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је у суботу да су САД одустале од планираног напада на Иран, како би дале простор дипломатији.

Трамп је саопштио да је отказао велики напад на Иран након што су га Техеран и друге земље Блиског истока уверили да је постигнут оквир за договор о потпуном поновном отварању Ормуског мореуза и “прекидању иранске нуклеарне претње“.

(Танјуг)

Опширније Краће

У израелским нападима у Гази погинуло најмање 13 Палестинаца

У израелским ваздушним нападима на Појас Газе, који су изведени други дан заредом, данас је убијено најмање 13 Палестинаца, изјавили су палестински здравствени званичници.

Званичници су навели да су од јутра израелски ратни авиони гађали град Газу, Деир ал Балах у централном делу Појаса Газе, и подручје Кан Јуниса на југу, где су узроковали највећи број жртава у једном дану током последњих недеља, преноси Ројтерс. 

Израелска војска је саопштила да су мете напада на стан у Деир ел Балаху била два команданта елитних снага Хамаса "Нухба", као и да су напади у Гази и Џабалији такође били усмерени на "војне оперативце" Хамаса. 

(Ројтерс, Танјуг)

Опширније Краће

Канал 12: Израел сазнао за Трампову одлуку преко објаве на Truth Social

Израелски званичници су сазнали да је амерички председник Доналд Трамп одлучио да одустане од великог планираног напада на Иран преко објаве на његовој мрежи Truth Social, пренео је израелски Канал 12.

Трамп је касно у суботу саопштио да је отказао велики напад на Иран након што су га Техеран и друге земље Блиског истока уверили да је постигнут оквир за договор о потпуном поновном отварању Ормуског мореуза и “прекидању иранске нуклеарне претње“.

Он је додао да је одлука донета заједно са Израелом.

Централна команда америчке војске такође није обавештена унапред, наводи израелски медиј. Трамп је претходно саопштио да отказује нападе на Иран под условом да се брзо постигне договор.

У објави на својој друштвеној мрежи Truth Social, амерички председник је написао да је одлучио да откаже нападе на Иран, уз услов да се са том земљом брзо склопи договор који би укључио неодложно отварање Ормуског мореуза и окончање нуклеарне претње Ирана.

Опширније Краће

Нетанјахуов портпарол: Хамас и даље посвећен обнављању својих војних капацитета

Израел је пренео Сједињеним Америчким Државама "озбиљну забринутост за безбедност” у вези са споразумом о разоружању Хамаса, изјавио је портпарол кабинета премијера Бенјамина Нетанјахуа, преносе израелски медији.

“Разоружање значи физичко одрицање од оружја, ништа мање од тога”, изјавио је портпарол Дорон Спилман. Ово су неки од првих јавних коментара откако је амерички председник Доналд Трамп раније ове недеље најавио тај споразум.

План који се појавио крајем прошле недеље предвиђа да се Хамас разоружа, а да се Израел повуче из Газе, чиме би се омогућило технократској управи да преузме контролу над Појасом.

Спилман је за АП изјавио да обавештајна процена Израела указује на то да је Хамас и даље посвећен обнављању својих војних капацитета, уместо стварној демилитаризацији. Он је навео да се Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) неће повући из Газе, где контролишу више од 60 одсто територије, све док се Хамас не разоружа.

Премијер Нетанјаху се још није јавно огласио поводом овог плана.

(Танјуг, АП)

Опширније Краће

Министар Коен: Израел није пристао на обуставу напада у Гази

Не постоји договор Израела о обустави војних напада у Гази, изјавио је министар енергетике Ели Коен, члан безбедносног кабинета, поводом плана Одбора за мир америчког председника Доналда Трампа, преноси Тајмс оф Израел.

Коен је рекао да у последња 72 сата није било расправе у кабинету о плану за Газу. “Елиминисаћемо сваког наоружаног актера који делује, прети или је умешан у тероризам”, рекао је он за Војни радио Израела.

План Одбора за мир, који се појавио крајем прошле недеље, предвиђа разоружавање Хамаса и повлачење Израела из Газе, чиме би се омогућило да технократска управа преузме контролу над Појасом.

Палестински политичар Мухамед Дахлан данас је тврдио да му је Џаред Кушнер, саветник и зет америчког председника Доналда Трампа, рекао да је успео да убеди Израел да обустави нападе на Газу почев од недеље, у оквиру тог процеса, али је касније повукао ту изјаву, наводи Тајмс оф Израел.

Израел је у међувремену јуче и данас наставио са ваздушним нападима.

Опширније Краће

ОПЕК+ повећава производњу нафте за 188.000 барела дневно у септембру

Организација ОПЕК+ договорила је данас повећање производних квота за септембар за 188.000 барела нафте дневно, што је у складу са нивоом повећања из претходних месеци, док одлука о политици производње за последњи квартал 2026. године још није донета, саопштено је након састанка чланица савеза.

У саопштењу се не наводи каква ће бити политика производње током последња три месеца ове године, нити се помиње могућност обустављања даљег повећања производње, иако су поједини аналитичари очекивали такав исход.

Агенција Ројтерс је раније, позивајући се на неименоване изворе, објавила да би ОПЕК плус могао да обустави даље повећавање производње до краја године.

Седам кључних чланица организације, Саудијска Арабија, Русија, Ирак, Кувајт, Алжир, Казахстан и Оман, током већег дела године постепено је повећавало производне квоте, али су, према наводима медија, ратови на Блиском истоку и у Украјини отежали извоз из појединих земаља, због чега многе чланице нису достигле одобрене нивое производње.

ОПЕК+ је крајем 2022. и током 2023. године усвојио три пакета смањења производње због забринутости да би могло да дође до пада цена нафте, чиме је укупна понуда смањена за око шест милиона барела дневно.

Касније су Саудијска Арабија, Русија, Ирак, Кувајт, Казахстан, Алжир, Оман и Уједињени Арапски Емирати, пре него што су Емирати напустили организацију у мају ове године, променили стратегију и почели постепено да повећавају производњу од 2025. године, наводи Ал Џазира.

(Ројтерс, Танјуг)

Опширније Краће

Бин Салман позвао Трампа да смањи тензије и подржи дипломатско решење

Саудијски престолонаследник Мохамед бин Салман позвао је у телефонском разговору председника САД Доналда Трампа на смањење тензија на Блиском истоку и да се уложе напори за постизање дипломатског решења како би се спречило ширење сукоба, саопштило је Министарство спољних послова Саудијске Арабије.

Како се наводи у саопштењу, Бин Салман је истакао потребу да се приоритет да дијалогу ради смањења тензија и нагласио значај улагања свих могућих напора за успостављање мира који би отворио пут дипломатским решењима, очувао безбедност и стабилност региона и спречио шири сукоб, преноси саудијска државна новинска агенција.

Како је претходно пренео Си-Би-Ес Њуз, саудијски престолонаследник је разговарао са Трампом како би га одговорио од покретања нове серије напада на Иран.

Према наводима више извора, Трамп је дан раније разматрао могућност интензивне ваздушне кампање усмерене на иранска енергетска постројења.

Амерички председник је касно синоћ изјавио да одустаје од планираног напада на Иран, наводећи да је постигнут напредак ка постизању споразума са Техераном. Трамп је додао да ће обустава војне акције важити под условом да се брзо постигне договор са Ираном, истакавши да америчке оружане снаге остају у пуној приправности.

(Танјуг)

Опширније Краће

Бен Гвир: Становници дела Бершеве моћи ће да поднесу захтев за дозволу за лично оружје

Израелски министар за националну безбедност Итамар Бен Гвир саопштио је да ће становници дела јужног града Бершева моћи да поднесу захтев за дозволу за поседовање личног ватреног оружја.

Како је наведено у саопштењу његовог портпарола, одлука је донета након стручне процене израелске полиције и омогућиће десетинама хиљада становника града да поднесу захтев за дозволу за ношење или поседовање личног оружја, преноси Тајмс оф Израел.

Портпарол је додао да је, откако је Бен Гвир после напада 7. октобра 2023. године покренуо иницијативу за повећање броја комада оружја у приватном власништву, више од 280.000 грађана добило дозволу за поседовање ватреног оружја, а више од 200 насеља проглашено подручјима чији становници испуњавају услове за добијање дозволе.

"Поносан сам што настављам револуцију у наоружавању грађана и што је ширимо на престоницу Негева. Становници Бершеве, као и сви грађани Државе Израел, имају основно право да заштите себе и своје породице", истакао је Бен Гвир.

(Times of Israel)

Опширније Краће

Министарство здравља Газе: Број погинулих Палестинаца приближио се цифри од 75.000

Министарство здравља у Гази саопштило је да се број погинулих Палестинаца од почетка рата са Израелом 7. октобра 2023. године приближио цифри од 75.000.

Министарство које је под управом палестинске милитантне групе Хамас, саопштило је да је у израелским нападима у последња 24 сата погинуло шест особа, док су 23 повређене, преноси Скај њуз.

Према подацима Министарства, од почетка рата 7. октобра 2023. године погинуло је 73.356 Палестинаца, док је од ступања на снагу примирја у октобру 2025. године страдало најмање 1.230 људи.

Министарство здравља у Гази у својим подацима не прави разлику између цивила и припадника оружаних група међу погинулима, наводи британска ТВ мрежа.

(Tанјуг/Скај њуз)

Опширније Краће

Ал Арабија: Палестински исламски џихад пристао на разоружавање

Терористичка група Палестински исламски џихад пристала је на план за разоружавање у Појасу Газе, који је предложио Одбор за мир америчког председника Доналда Трампа, навели су арапски извори за саудијски лист Ал Арабија.

Како се подсећа, Хамас је званично прихватио тај план прошле недеље.

Исламски џихад, који је тесно повезан са Ираном и од њега добија финансијска средства, мања је организација од Хамаса, али ипак представља значајан фактор у Појасу Газе, наводи лист.

План предвиђа да терористичке групе положе оружје, а да се Израел повуче из Појаса Газе, чиме би се новоформираној технократској влади омогућило да преузме искључиву контролу над наоружањем и административном влашћу.

Израел је заузео опрезнији став према овом споразуму, истичући да се неће повући све док Хамас не буде стварно разоружан.

Стране се тренутно налазе у четрнаестодневном периоду током којег треба да финализују временски оквир за спровођење сваког корака предложеног плана.

(Танјуг/Ал Арабија)

Опширније Краће

Фарс негира да је постигнут договор о отварању Ормуског мореуза

Иранска полузванична агенција Фарс објавила је изјаву члана преговарачког тима те земље који је негирао да је постигнут било какав споразум о поновном отварању Ормуског мореуза.

Наводи израелских медија да је ирански министар спољних послова Абас Аракчи пристао на америчко-катарски договор према којем би контрола над мореузом била подељена између Ирана и Омана, представљају "лажну информацију", навео је Фарс, преноси Ал Џазира.

Иранска агенција је, такође, цитирала ирански војни извор који тврди да је кључни поморски пролаз и даље затворен за сваки брод који не усклади кретање са Иранском револуционарном гардом.

Иранска гарда се сматра једном од главних препрека постизању договора, а постоје и питања о томе у којој мери је усклађена са иранским дипломатама који покушавају да постигну споразум са Сједињеним Америчким Државама, наводи Ал Џазира.

(Tанјуг/Ал Џазира)

Опширније Краће

Ирански министар одбране: Нећемо бити ни изненађени, ни пасивни пред претњама

Министар одбране Ирана, генерал Сардар Ибн ал-Реза поручио је да непријатељи те земље неће затећи иранску нацију ни изненађену, ни пасивну.

“Недавне изјаве непријатеља, иако изнете у контексту психолошких операција и рачунарског ратовања, ми посматрамо као сваку претњу која је стварна и вредна пажње. Нећемо бити ни изненађени нити пасивни; претњу узимамо као основу за повећање спремности, јачање одвраћања и повећање сопствене моћи", наводи се у објави генерала Ал-Резе на мрежи Икс.

Председник САД Доналд Трамп запретио је Ирану јутрос моћним америчким војним ударима.

"САД су спремне да крену против Исламске Републике Иран, на нивоима војног терора, снаге и моћи који нису виђени од Другог светског рата. Упркос томе, управо су нас замолили Иран и друге земље Блиског истока да обуставимо било какав напад јер су оквири договора усаглашени. То би укључивало тренутно, потпуно и тотално отварање Ормуског мореуза и окончање нуклеарне претње Ирана", наводи се у Трамповој објави на мрежи Тruth Social.

Опширније Краће

ИДФ: Ликвидиран вођа ћелије Хамаса који је учествовао у нападима 7. октобра

Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) саопштиле су да су у нападу на јужни део Појаса Газе убиле вођу ћелије Хамаса који је напао Нир Оз 7. октобра 2023. године.

Како преноси Тајмс оф Израел, у нападу је убијен Салем Џамал Абд ел-Рахман Абу Лабад, шеф ћелије у елитним Нухба снагама Хамаса, који се инфилтрирао у Нир Оз 7. октобра, према подацима Израелских одбрамбених снага.

У посебном нападу у централној Гази убијен је Мухамед Абд ел-Насер Мухамед Хатиб, кога је ИДФ идентификовао као команданта Хамаса у батаљону терористичке групе.

"Терористи су елиминисани у прецизним ваздушним нападима како би се уклонила претња", навела је израелска војска.

Званичници сектора здравства у Гази повезани са Хамасом рекли су да су најмање две особе погинуле у нападима у суботу, подсећа Тајмс оф Израел, додајући да је Јерусалим раније саопштио да је у нападима циљао складишта оружја.

(Танјуг)

Опширније Краће

Канал 12: Аракчи пристао на компромис о отварању Ормуског мореуза

Ирански министар спољних послова Абас Аракчи пристао је на компромисни споразум о отварању Ормуског мореуза, што је довело до тога да амерички председник Доналд Трамп откаже планирани напад на Иран, пренео је израелски Канал 12, позивајући се на два дипломатска извора упозната са детаљима преговора.

Према предлогу, бродови који улазе у Персијски залив кроз Ормуски мореуз улазили би из иранских територијалних вода, док би излазак из Залива кроз Ормуски мореуз био из оманских територијалних вода.

Дипломате су рекле да је и Оман пристао на предлог, али је тражио појашњење од Ирана о томе да ли Аракчијев споразум представља и став иранске Револуционарне гарде.

У међувремену, како се наводи, катарски посредници настављају разговоре са Ираном како би осигурали да Револуционарна гарда подржи постигнуте договоре.

Раније данас, Трамп је саопштио да отказује нападе на Иран под условом да се брзо постигне договор.

(Танјуг)

Опширније Краће

Аракчи: Земље у региону треба да буду опрезне када стају на страну Америке

Министар спољних послова Ирана Абас Аракчи разговарао је са министром спољних послова Саудијске Арабије Фајсалом бин Фарханом и поручио да земље у региону треба да буду опрезне када стају на страну Сједињених Америчких Држава.

Аракчи је са саудијским колегом разменио мишљења о "наставку завера и агресивних акција САД и ционистичког режима у региону", преноси Тасним.

Позивајући се на пуну спремност Исламске Републике Иран да заштити суверенитет, територијални интегритет и националну безбедност земље, Аракчи је изјавио да ће "свака агресија, непријатељска акција САД и ционистичког режима или учешће и пратња земаља региона бити суочени са одлучним и сразмерним одговором иранских моћних оружаних снага, а одговорност за све последице које произилазе из таквих авантура сносиће они који су за то одговорни".

(танјуг)

Опширније Краће

Трамп најавио отказивање напада на Иран под условом да се брзо постигне договор

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп саопштио је да отказује нападе на Иран под условом да се брзо постигне договор.

У објави на друштвеној мрежи Truth Social, амерички председник је написао да је одлучио да откаже нападе на Иран, уз услов да се са том земљом брзо склопи договор који би укључивао неодложно отварање Ормуског мореуза и окончање нуклеарне претње Ирана.

Трамп је рекао да је одлука донета заједно са Израелом, а саопштење је објављено усред бројних извештаја америчких медија да Вашингтон планира нове, интензивне нападе на Иран током викенда.

"САД су спремне да крену против Исламске Републике Иран, на нивоима војног терора, снаге и моћи који нису виђени од Другог светског рата. Упркос томе, управо су нас замолили Иран и друге земље Блиског истока да обуставимо било какав напад јер су оквири договора усаглашени. То би укључивало тренутно, потпуно и тотално отварање Ормуског мореуза и окончање нуклеарне претње Ирана", наводи се у Трамповој објави на мрежи Truth Social.

Опширније Краће

Израелска војска саопштила је да је извела нападе на више локација широм Појаса Газе, наводећи да су мета била складишта оружја Хамаса.

Међу погођеним објектима је и подручје поред болнице "Мученици ал Аксе“ у централном делу Газе, где је експлозија оставила велики кратер. Снимци са места догађаја приказују разбацани медицински материјал, као и оштећене шаторе и металне конструкције у кругу болнице.

Истовремено, снажне експлозије одјекивале су и на југу Либана, где су патролирале израелске снаге.

Снимци са места догађаја приказују разбацани медицински материјал, као и оштећене шаторе и металне конструкције у кругу болнице.

Кувајтска војска саопштила је да је од зоре открила и уништила непријатељске дронове у ваздушном простору те земље. Према наводима власти, мета напада било је више виталних објеката, а материјална штета је забележена на једном владином објекту и цивилној имовини, без људских жртава.

Високи ирански безбедносни званичник изјавио је да је Техеран припремио свеобухватан план одговора у случају америчког или израелског напада на иранску инфраструктуру. Како је пренела агенција Тасним, план предвиђа гађање виталне инфраструктуре Израела и америчких енергетских постројења у региону.

Вашингтон пост је, позивајући се на неименоване званичнике, објавио да је командант Европске команде америчке војске Алексус Гринкевич упозорио Пентагон да би, без додатног разарача, могао да буде приморан да бира између одбране Израела и територије САД.

Ирански председник Масуд Пезешкијан поручио је да ће "будућност Ирана обликовати народ Ирана“, док је први потпредседник Мохамед Реза Ареф рекао да држава припрема залихе за наредне две године, истичући да влада има план и за "најгоре услове“.

У међувремену, према писању Тајмс ов Израела, одложен је почетак примене плана о разоружању Хамаса. Лист сматра да је његова примена неизвесна, будући да Бенјамин Нетанјаху још није званично коментарисао тај документ и да је ИДФ наставио војне операције у Појасу Газе које би, према плану, морале да престану.

(Танјуг)

Читај ми!