петак, 06.02.2026, 09:02 -> 14:54
Преговори САД и Ирана у Оману – смиривање тензија или увод у директни сукоб
Министар спољних послова Омана Бадр ел Бусаиди одвојено се састао иранским министром спољних послова Абасом Аракчијем, а затим са специјалним изаслаником САД за Блиски исток Стивом Виткофом и Џаредом Кушнером, зетом председника Доналда Трампа. Након разговора није било коментара ни са иранске ни са америчке стране.
Високи амерички и ирански званичници учествовали су у Оману на индиректним разговорима усред кризе која је изазвала страхове од војног сукоба између две земље.
Иранску делегацију предводио је министар спољних послова Абас Аракчи, који је прошле недеље рекао да оружане снаге његове земље "држе прсте на обарачу", док су САД представљали специјални изасланик Стив Виткоф и Џаред Кушнер.
Оман је саопштио да је посредовао у индиректним преговорима између Ирана и Сједињених Држава о техеранском нуклеарном програму, као и да се министар спољних послова Бадр ел Бусаиди одвојено састао са иранским министром спољних послова Абасом Аракчијем, а затим и са специјалним изаслаником САД за Блиски исток Стивом Виткофом и Џаредом Кушнером.
"Консултације су се фокусирале на припрему одговарајућих услова за наставак дипломатских и техничких преговора, уз нагласак на њиховом значају, с обзиром на одлучност страна да обезбеде свој успех у постизању одрживе безбедности и стабилности", наводи се у саопштењу из Омана.
Портпарол Министарства спољних послова Ирана рекао да су разговори завршени "за сада", али није изнео детаље о томе када би могли бити настављени, наводи Ројтерс.
Пре почетка разговора, ирански министар спољних послова је упозорио САД на "прекомерне захтеве или авантуристичке чинове", наглашавајући да је Иран спреман да брани свој суверенитет и националну безбедност.
Са друге стране, амерички председник Доналд Трамп уочи преговора је поручио да би ирански врховни вођа ајатолах Али Хамнеи требало да буде "веома забринут".
Разговори долазе након гомилања америчке војске на Блиском истоку као одговор на иранско насилно сузбијање антивладиних протеста широм земље прошлог месеца, током којих групе за људска права тврде да су убијене хиљаде људи.
Разговори враћени са руба пропасти
Неизвесност око локације и обима разговора претила је да осујети преговоре, који су део дипломатских напора регионалних посредника да деескалирају тензије.
Првобитно, представници САД и Ирана су намеравали да разговарају у Истанбулу, уз присуство турских и званичника арапских држава, али су место догађаја и број учесника промењени како би се, бар донекле, удовољило иранским жељама.
Вашингтон тражи да Техеран замрзне свој нуклеарни програм и одбаци залихе обогаћеног уранијума, али и да разговори обухвате иранске балистичке ракете, подршку земље регионалним оружаним групама и поступање према грађанима.
Иран је, међутим, саопштио да ће разговори бити ограничени на њихов нуклеарни програм и да није јасно да ли су те разлике решене.
Звецкање оружјем
Последњих недеља, шеф Беле куће је претио да ће напасти Иран ако се не постигне споразум. САД су послале хиљаде војника и оно што је Трамп описао као "армаду" у регион, укључујући носач авиона заједно са другим ратним бродовима, као и борбеним авионима.
Иран је, са друге стране, обећао да ће одговорити силом на напад, претећи да ће напасти америчке војне објекте на Блиском истоку и у Израелу.
Обе земље остају веома удаљене у својим ставовима. Нада је да би, ако буду успешни, разговори могли довести до оквира за преговоре.
Ово је први пут од јуна прошле године да САД и Иран преговарају. Ти разговори су пропали након што је Израел извео ваздушне нападе на Иран.