Извор: РТС

УН траже деескалацију у Ирану, САД оптужују Техеран за претњу миру

Уједињене нације упозоравају да би могући војни удари на Иран додатно дестабилизовали већ напету ситуацију изазвану масовним протестима, док Сједињене Америчке Државе и Велика Британија оптужују иранске власти за бруталну репресију и подржавају захтеве демонстраната за слободу. Иран, уз подршку Русије и Кине, одбацује те оптужбе и тврди да Вашингтон под изговором људских права подстиче немире и прети војном ескалацијом.

Кремљ: Пезешкијан обавестио Путина о напорима за нормализацију ситуације у Ирану

Ирански председник Масуд Пезешкијан је разговарао са руским председником Владимиром Путином о напорима који се улажу у нормализацију ситуације у тој земљи, саопштила је прес-служба Кремља.

"Током телефонског разговора, председник Исламске Републике Иран Масуд Пезешкијан обавестио је председника Руске Федерације Владимира Путина о активним напорима иранског руководства да нормализује ситуацију у земљи", наводи се у саопштењу.

Према саопштењу, Путин и Пезешкијан су се заложили за брзу деескалацију.

"Наглашено је да Русија и Иран доследно подржавају брзу деескалацију тензија око Ирана и у региону у целини, и да се нова питања решавају искључиво политичким и дипломатским средствима", наводи се у саопштењу.

Москва и Техеран су, такође, потврдили своју посвећеност јачању сарадње и реализацији заједничких пројеката.

(ТАСС)

Опширније Краће

Аксиос: Директор Мосада стигао у САД на консултације у вези са Ираном

Директор израелске обавештајне агенције Мосад Давид Барнеа стигао је у САД ради разговора о ситуацији у Ирану, пренео је Аксиос, позивајући се на један израелски извор и други упознат са састанком.

Очекује се да ће се Барнеа у Мајамију састати са изаслаником Беле куће Стивом Виткофом, који надгледа директни комуникациони канал између Сједињених Држава и Ирана.

Како се наводи, Барнеина посета је део консултација између САД и Израела о протестима у Ирану и могућој војној акцији САД као одговору на репресије режима у Техерану.

Како преноси Аксиос, још није јасно да ли ће се Барнеа састати са председником САД Доналдом Трампом у Мар-а-Лагу током викенда.

Барнеина посета је уследила након телефонског разговора у среду између Трампа и израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа о иранској кризи. Током позива, Нетанјаху је замолио Трампа да обустави војну акцију против Ирана како би Израелу дао више времена да се припреми за потенцијалну иранску одмазду.

(Axios)

Опширније Краће

Иранске власти: Мир поново успостављен широм земље, разбијене терористичке ћелије

Шеф иранске полиције, бригадни генерал Ахмадреза Радан, изјавио је да је мир поново успостављен широм Ирана након вишедневних немира, оценивши да је сарадња грађана са снагама безбедности представљала "последњи ексер у ковчегу тероризма".

Радан је рекао да, упркос новим позивима из иностранства на нереде, широм земље није било пријављених окупљања, а домаћи медији су пренели да је Иран имао "најмирнију ноћ" од почетка кризе, пише Прес.

"Божјом милошћу и уз свесно присуство народа, последњи ексер је забијен у ковчег тероризма", рекао је Радан и нагласио да је сарадња јавности и безбедносних снага "тајна ове победе".

Подсетио је на скупове одржане раније ове седмице широм земље, на којима су грађани осудили, како је навео, нереде подржане са стране и изразили подршку исламском естаблишменту.

Према његовим речима, Иран је сведочио "невиђеном нивоу мира и безбедности", без уличних немира. Немири су избили након почетних, углавном мирних протеста појединих трговаца због нестабилности валуте и растуће инфлације, за које власти наводе да су повезани са америчким и европским санкцијама. 

Званичници тврде да су се протести 8. јануара претворили у организовано насиље, за које оптужују стране побуњенике и саботерске групе.

Према наводима власти, наоружане групе су нападале продавнице, банке, аутобуске станице и верске објекте, при чему је погинуло више припадника снага безбедности и цивила.

Техеран сматра Израел и Сједињене Америчке Државе директно одговорним за насиље. Главни командант иранске војске, генерал-мајор Амир Хатами, рекао је да су оружане снаге спремне да се супротставе свим заверама.

"Сви чувари безбедности су спремни да неутралишу завере које смишљају непријатељи Ирана", рекао је Хатами и нагласио да је кључну улогу имао народ.

Истовремено, иранске власти су саопштиле о низу хапшења повезаних са немирима. У јужној провинцији Фарс, полиција је ухапсила пет чланова терористичке ћелије у граду Марвдашт, осумњичених за умешаност у убиство тројице припадника снага безбедности 8. јануара.

Заплењена је већа количина оружја и муниције, а потрага за још једним осумњиченим је у току.

Министарство обавештајних служби је саопштило да је у граду Керману разбијена терористичка мрежа хапшењем шест кључних особа осумњичених за оружане нападе и терористичке активности.

Према наводима, заплењено је ватрено оружје, експлозивни материјал и опрема, а неки од осумњичених се доводе у везу са страним обавештајним службама. У јужној провинцији Хормозган ухапшено је 10 чланова терористичке ћелије, укључујући две жене, док су у северној провинцији Голестан безбедносне снаге привеле наоружаног осумњиченог који је, према властима, јавно претио грађанима насиљем.

Ирански министар одбране Азиз Насирзадех рекао је да САД и Израел стоје иза организације и финансирања нереда, наводећи да Техеран располаже "прецизним обавештајним подацима" о координационим центрима у иностранству који, како је рекао, подржавају сепаратистичке и терористичке групе.

Високи званичници позвали су грађане да се дистанцирају од наоружаних група, док је правосуђе поручило да неће бити толеранције према тероризму и вандализму.

(Press, Танјуг)

Опширније Краће

Аракчи: САД скривају своје злочине иза захтева за сазивање ванредне седнице СБ УН

Ирански министар спољних послова Абас Аракчи осудио је Сједињене Америчке Државе због захтева за хитну седницу Савета безбедности УН поводом нереда у Ирану и нагласио да је тај потез тактика Вашингтона за прикривање својих злочина против нације.

"Потез САД-а да сазову састанак СБ УН под изговором да се решавају унутрашња питања у Ирану је тактика да се одврати критика за унутрашња питања преласком у офанзиву. САД, које су наметнуле опресивне санкције иранској нацији и сарађивале са ционистичким режимом у војној агресији против Ирана, одговорне су за убиство хиљада иранских грађана, а истовремено су допринеле убиству стотина Иранаца од стране наоружаних терориста током недавних немира. Зато САД не могу да прикрију властите злочине сазивањем састанка СБ УН", рекао је Аракчи.

Са друге стране, наводи се, Гутерес је рекао да све владе треба да поштују основна људска права и одбаце сваки облик мешања у унутрашње ствари других земаља, укључујући војну интервенцију.

(Press, Танјуг)

Опширније Краће

Пезешкијан обећава крај коришћења утицаја у циљу стицања богатства и корупције

Председник Ирана Масуд Пезешкијан изјавио је да је његова влада одлучна да дефинитивно реши дугогодишње проблеме корупције и коришћења утицаја ради стицања богатства.

На координационом састанку, на којем се разговарало о јачању сарадње међу владиним институцијама у циљу реформе система субвенција, посебно у обезбеђивању, производњи и дистрибуцији пољопривредних производа и основних добара, истакао је поверење владе у брзу имплементацију плана.

"Уверени смо да ћемо краткорочном применом овог плана, поред враћања стабилности на тржиште, бити сведоци и повећања куповне моћи људи, посебно оних са нижим  приходима", рекао је Пезешкијан.

Састанку, одржаном у четвртак, присуствовали су лидери и представници кључних организација, укључујући Извршни штаб Имамове директиве (Сетад), Комитет за помоћ Имама Хомеинија, Фондацију Мостазафан, Организацију за добробит Ирана и Иранску комору задруга.

На састанку се разговарало и о стратегијама за побољшану интеракцију, поделу рада и заједничка улагања у велике националне пројекте у секторима као што су индустрија, пољопривреда, здравство и енергетика.

Пезешкијан је потврдио спремност владе да олакша сарадњу где год постоје институционална воља, могућности и капацитети.

(Press, Танјуг)

Опширније Краће

Путин телефоном разговарао са Нетанјахуом о ситуацији на Блиском истоку

Председник Русије Владимир Путин разговарао је телефоном са израелским премијером Бенјамином Нетанјахуом о ситуацији на Блиском истоку, посебно у Ирану.

"Разговарано је о ситуацији на Блиском истоку и у Ирану. Путин је изнео своје основне приступе интензивирању политичких и дипломатских напора ради обезбеђивања стабилности и безбедности у региону", саопштила је прес-служба Кремља.

Како је наведено, Путин је поново потврдио спремност Русије да предузме посредничке напоре за конструктиван дијалог, а обе стране су се сложиле да наставе контакте на различитим нивоима.

(РИА)

Опширније Краће

Бела кућа: Иран отказао 800 погубљења после упозорења Трампа

Осамсто погубљења у Ирану, која су била заказана за среду, обустављена су после упозорења председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа властима у Техерану да не убијају демонстранте, саопштила је Бела кућа. Портпаролка Беле куће Керолајн Ливит рекла је да је Трамп обавештен о одлуци и да пажљиво прати развој ситуације на терену.

Ливит је навела да су САД упозориле Иран на "тешке последице" уколико се наставе убиства повезана са репресијом протеста. Трамп је поручио да ће Вашингтон бити "веома узнемирен" ако се погубљења наставе и није искључио могућност војне акције.

(Reuters)

Могући војни удари на Иран додали би "нестабилност већ запаљивој ситуацији" у тој земљи, упозориле су Уједињене нације на хитном састанку Савета безбедности о смртоносним протестима у Ирану на захтев Сједињених Америчких Држава.

Генерални секретар УН Антонио Гутерес позвао је "на максималну уздржаност свих актера, у овом осетљивом тренутку, од било каквих акција које би могле да доведу до даљег губитка живота или изазивања шире регионалне ескалације", пренела је помоћница генералног секретара Марта Поби.

Амбасадор САД у УН Мајк Волц рекао је да "ниво насиља и репресије који је ирански режим покренуо против сопствених грађана и народа има последице по међународни мир и безбедност". Сматра да "народ Ирана захтева своју слободу као никада до сада у бруталној историји Исламске Републике".

"Председник Доналд Трамп и Сједињене Америчке Државе стоје уз храбри народ Ирана. Без обзира на његове изговоре, режим је искључиво одговоран за економску беду иранског народа и биће позван на одговорност", рекао је Волц.

Заменик сталног представника Ирана УН Голамхосеин Дарзи рекао је  да је "жалосно што је представник режима САД, који је затражио овај састанак, данас прибегао лажима, искривљавању чињеница и намерним дезинформацијама како би прикрио директно учешц́е своје земље у усмеравању немира у Ирану ка насиљу".

Тврди да су САД затражиле састанак како би "прикриле своје директно саучесништво у злочинима које су њихови плац́еници починили против наше државе".

"Режим САД покушава да се представи као пријатељ иранског народа, док истовремено поставља темеље за политичку дестабилизацију и војну интервенцију под такозваним хуманитарним наративом", изјавио је Дарзи.

Стални представник Русије при УН Василиј Небензја истакао је да Вашингтон наставља да ескалира тензије и подгрева хистерију око Ирана, тврдећи да је помоћ демонстрантима "већ на путу".

"Од краја децембра, цео свет посматра како САД настављају да ескалирају тензије и подстичу хистерију око Ирана, тврдећи да је 'помоћ на путу'. Штавише, у својим званичним саопштењима, Вашингтон чак ни не покушава да камуфлира праве разлоге за своју такозвану забринутост због унутрашње политичке ситуације у земљи, претећи новим ударима против Ирана. Оно што се дешава у Ирану је још један покушај обојене револуције у којој специјално обучени наоружани провокатори претварају мирне протесте у бесмислене нереде, погроме, уништавање јавне имовине и брутална убиства припадника органа реда", истакао је Небензја.

Амбасадор Уједињеног Краљевства при УН Арчибалд Јанг рекао је да је његова земља "запањена" извештајима да су потенцијално хиљаде људи у Ирану убијене, а још много више ухапшено у ономе што описује као најбруталнију репресију протеста у последњих неколико деценија.

"Упркос готово потпуном гашењу интернета од стране режима, снимци који се појављују из Ирана указују на то да ови извештаји можда потцењују пуне размере ужаса који се тренутно дешава“, рекао је Јанг, напомињући да ће "режим тврдити да су ове протесте подстакле снаге које подржавају стране земље, али лажи и пропаганда не могу оправдати његове поступке".

Заменик сталног представника Кине при УН Сун Леј изјавио је да се званични Пекинг противи наметању сопствене воље другим земљама и враћању света "законима џунгле".

"Противимо се употреби или претњама силом у међународним односима, наметању сопствене воље другим земљама и сваком повратку света законима џунгле", нагласио је Сун Леј.

Протести у Ирану почели су крајем децембра 2025. године због девалвације локалне валуте, иранског ријала, а 8. јануара – после позива Резе Пахлавија, сина иранског шаха, који је свргнут 1979. године – протестни маршеви су се интензивирали широм Ирана.

Истог дана, интернет је искључен.

У неколико иранских градова, протести су се претворили у сукобе са полицијом и праћени су скандирањем против иранског политичког система.

Пријављено је да је било жртава и међу снагама безбедности и међу демонстрантима, а поједине америчке групе за људска права тврде да је у немирима страдало најмање 2.500 хиљаде људи, махом демонстраната, док је ухапшено више од 18.000 особа.

Иранске власти, оптужујући САД и Израел за оркестрирање немира, објавиле су 12. јануара да је ситуација стављена под контролу.