петак, 04.07.2025, 12:12 -> 16:32
Годину дана лабуристичке владе – Лондон сузама не верује
Пре тачно годину дана британска Лабуристичка странка ставила је тачку на тринаест година дугу владавину конзервативаца. Са надмоћном парламентарном већином од шездесет три одсто, влада сер Кира Стармера најављивала је дубоке друштвене и економске промене. Шта је од обећања остало 365 дана касније?
У свом победничком говору, некадашњи британски државни тужилац сер Кир Стармер нагласио је да су се "одрасли вратили у улицу Даунинг“.
Годину дана касније, Британци су могли уживо да посматрају како министарка финансија Рејчел Ривс плаче у парламенту.
Оно што их је наравно највише згрозило јесте чињеница да се премијер није ни осврнуо на сузе колегинице.
И тако је давна изјава Маргарет Тачер да не жели жене у свом кабинету, јер се предају превише лако емоцијама, постала поново актуелна.
Лидерка конзервативаца Кеми Бејденок није пропустила прилику за подсмех.
"Она изгледа потпуно јадно. Лабуристички посланици могу да упиру прстом колико год желе, али истина је да признају да је министарка финансија готова и да служи као живи штит за премијерову потпуну некомпетентност“, викала је лидерка торијеваца кроз хаос у парламенту.
Контрола политичке штете
Нови дан је прилика за контролу политичке штете, нову одећу, шминку и осмехе партијских колега.
Лабуристичка звезда у успону, министар здравља Вес Стритинг, најављује десетогодишњи план обнове државног здравства.
Садржај је нејасан колико и наводно приватни разлог за министаркине сузе.
"Је ли мој посао лак? Је ли лако преокренути економске токове? Није. Посао је тежак, али ја сам прионула и народ почиње да види резултате“, рекла је трансформисана британска министарка финансија Рејчел Ривс.
Поверење у владу има само дванаест одсто грађана.
Популарност премијера Стармера износи минус четрдесет одсто.
Три од десет гласача лабуриста кају се због прошлогодишње одлуке на биралиштима.
Сваки трећи лекар размишља о емиграцији.
За годину дана влада је успела да укине финансијску помоћ за огрев пензионера и наметне сељацима пораз на наслеђивање имања.
Побуна лабуристичких посланика
На ред је дошла реформа социјалне политике и претња укидањем помоћи инвалидима. Она би сто педесет хиљада људи гурнула испод прага сиромаштва. Резултат – побуна лабуристичких посланика.
"Ови резови припадају времену Чарлса Дикенса и некој другој странци. Далеко су од сврхе Лабуристичке странке да штити сиромашне. Моја је улога да штитим нејаке“, рекла је озлојеђена лабуристичка посланица Рејчел Маскел.
Уследили су дани узбудљивих преговора и јурњаве између Владе и Парламента.
Резултат је разводњени закон и премијер пољуљаног ауторитета.
"Он је први премијер у историји који је предложио закон како би уштедео да би на крају на њега потрошио додатан новац“, подругљиво је приметила лидерка конзервативаца Кеми Бејденок.
Салдо Стармерових пораза
Салду Стармерових политичких пораза додајмо и рекордан прилив илегалних миграната и рекордан скок жалби због ускраћивања азила, истовремену продају оружја Израелу и санкције против двојице његових министара, потпуно препуштање спољнополитичке иницијативе у Украјини Доналду Трампу и територијалне концесије Маурицијусу и Шпанији.
Аналитичари Стармеру предвиђају ништа мање кошмарну годину број два.
Уколико не буде зауздао побуњене лабуристичке посланике, зауставио доток имиграната, пробудио економију из коме и спречио раст пореза, трећу годину мандата тешко да ће дочекати.