Мелони као мост између ЕУ и САД – премијерка Италије једини европски лидер на Трамповој инаугурацији

Премијерка Италије Ђорђа Мелони једини је европски лидер који присуствује данашњој инаугурацији новог (старог) 47. америчког председника Доналда Трампа. Италијански медији, свако на свој начин, анализирају ову ситуацију питајући се која ће бити улога Италије у односу између Европске уније и Беле куће.

Након само две недеље од када је премијерка Италије била у блиц посети Доналду Трампу у резиденцији Мар-а-Лаго, највероватније не би ли успела да дипломатским путем реши случај ухапшене италијанске новинарке Ћећилије Сале у Ирану која је и неколико дана након те посете и ослобођена, Ђорђа Мелони је стигла у ледени, блиндирани Вашингтон на Трампову инаугурацију.

Иако ће јој друштво правити политичари и моћници који припадају десничарским партијама, попут Марион Маречала, сестрића Марин Ле Пен, лидер Воxа Сантјаго Абасцал и бивши премијер Пољске Матеуш Моравјецки као и многи други, Мелони је једина премијерка једне земље Европске уније која данас присуствује инаугурацији.

Италијански медији наводе да свакако није ново да лидерка "Италијанске браће" има привилеговано место на листи пријатеља нове америчке администрације и да то доказује позив Трампа на премијеру филма о окупацији Капитол хила (сусрет који је, како смо навели, после довео до тога да се ослободи заробљена италијанска новинарка), али и пуно порука које премијерка Италије размењује са Елоном Маском који је нова Трампова десна рука.

Подељене реакције у ЕУ

Ово пријатељство између Мелони и нове америчке администрације у Бриселу не пролази непримећено, а реакције у ЕУ се деле на два дела: ентузијазам десничара и оних екстремних због овог новог признања које је недостајало већ четири године и привидна индеферентност умерених странака које су заправо забринуте да ће Ђорђа Мелони постати Трампов канал за комуникацију са Европом, што би довело до пораста значаја италијанске премијерке, као и померање Европе ка десници.

И мада су неки италијански политичари, као и дипломате, сматрали да је рискантно да Мелони буде једини европски лидер присутан на инаугурацији, премијерка је изјавила да је није страх да ће се "удаљити од Европске уније" тако што стаје на страну нове америче техно-олигархије која је ултранационалистичка и ултралиберална.

"Први европски лидер који ће ући у Белу кућу"

Мелони на шаљив начин удаљава инсинуације левице да ће Италија постати Трампов и Масков сателит.

"Мој однос са Трампом је додатна вредност за Италију и Европу", изјавила је Мелони која сматра да су САД и ЕУ савезници на економском, трговачком и политичком плану.

"Немогуће је и покушати сматрати Америку непријатељем", додала је.

Мелонини сарадници раде на томе да се она вечерас састане у четири ока са Доналдом Трампом: "Ако је председник позвао само њу, јасно је да са њом жели и приватно да разговара", изјавио је за Коријере дела сера један од министара партије Италијанска браћа додавши: "И Мелони ће бити први европски лидер који ће ући у Белу кућу".

Мелони на нивоу са осталим светским лидерима

На инаугурацији неће бити председник Мађарске Виктор Орбан, који је велики Трампов фан, а на његовом месту ће бити европарламентарци Фидеса.

Италијански медији сматрају да то није случајно и да је Орбан препустио сцену пријатељици Мелони, јединој представници Европе, премијерки треће, најважније државе од 27.

Мелони је стављена на исти ниво са осталим светским лидерима, попут аргентинског председника Милеија, кинеског Си Ђинпинга, који ипак неће лично присуствовати већ ће на његовом месту бити потпредседник Хан Џенг.

"Мислим да је јако важно за једну државу попут Италије, која има врло солидне односе са Америком да пружи сведочење о жељи да настави и ојача тај однос у времену у коме су светски изазови повезани", изјавила је у Вашингтону Ђорђа Мелони пред верску службу у цркви Св. Џона.

Она је једна од 600 званица и једини европски лидер лично позван од стране тајкуна, од данас 47. председника Сједињених Америчких држава, Доналда Трампа.

Читај ми!