Европска унија разматра постепено укидање вишеструких економских санкција усмерених против Сирије, како би подржала транзицију те земље, а истовремено задржала одређене полуге утицаја, показују два интерна документа у које је Ројтерс имао увид.
Очекује се да ће министри спољних послова ЕУ расправљати о суспензији неких санкција против Сирије на састанку у Бриселу 27. јануара.
Документи, које је припремио спољнополитички сектор ЕУ уочи састанка министара, приказују опције за подршку транзицији у Сирији и план за ублажавање санкција.
"Широк консензус је постигнут међу државама чланицама ЕУ о потреби ублажавања оквира санкција како би се послала позитивна порука подршке транзицији и новим властима”, наводи се у предложеном плану.
Истовремено, неколико држава чланица ЕУ позвало је на опрез и задржавање одређених полуга утицаја према новим властима у случају да ствари не крену у жељеном правцу, додаје се у документу, уз напомену да би требало применити постепени приступ.
Санкције ЕУ укључују забрану увоза нафте из Сирије, као и забрану улагања у сиријску нафтну индустрију и замрзавање имовине Централне банке Сирије у ЕУ.
Предложени план предвиђа да неке санкције, укључујући оне везане за оружје и ентитете повезане са режимом Асада, неће бити суспендоване.
Опције за подршку Сирији, наведене у документу, укључују повећање хуманитарне помоћи, постепену подршку реконструкцији и разматрање омогућавања сиријским избеглицама које живе у Европи да путују у оба правца током транзиционог периода.Шест држава чланица ЕУ - Данска, Финска, Француска, Немачка, Шпанија и Холандија - позвале су раније овог месеца на привремену суспензију санкција Сирији у областима транспорта, енергетике и банкарства.
Чланице ЕУ почеле су да преиспитују своју политику према Сирији након свргавања председника Башара ел Асада од стране побуњеничких снага, које предводи исламистичка група Хајат Тахрир ел Шам (ХТС), коју Уједињене нације класификују као терористичку групу.
(Ројтерс)