четвртак, 16.01.2025, 17:50 -> 19:58
Страх од инаугурације – одбрана Доналда Трампа од страних терориста и домаћих екстремиста
Педесетак километара посебних ограда и око 25.000 припадника снага реда биће ангажовано како би инаугурација новог председника САД Доналда Трампа у понедељак протекла без инцидената. "Атрактивна потенцијална мета" екстремиста, како су овај скуп назвале америчке обавештајне службе, могле би да покваре особе незадовољне исходом избора, али и непријатељски расположене државе. Иран тврди да нема намеру да убије Трампа.
Федерални истражни биро, Тајна служба и полиција у америчкој престоници направили су процену ризика Трампове инаугурације у којој се наводи озбиљан број кошмарних сценарија у којима би починиоци напада могли да буду страни терористи, домаћи екстремисти и појединци.
Бомбашки напади, дронови и улетање возилима у масу људи, такође, део су мрачних предвиђања америчких обавештајних служби и Федералног истражног бироа.
Непрестано се помиње и страх од Ирана, који наводно већ годинама покушава да убије Трампа у знак освете због смрти шефа Револуционарне гарде, генерала Касема Солејманија. Ирански генерал је страдао у нападу америчких дронова у Багдаду, који је наредио управо Трамп.
Као кључни доказ иранских намера, амерички обавештајци су навели да је око 700.000 људи преко друштвене мреже Телеграм, дан после избора, подржало идеју о атентату на Трампа.
Ирански председник Масуд Пезешкијан је, међутим, одбацио оптужбе да Техеран спрема било какву акцију усмерену против новог шефа Беле куће.
Мачета, бензин и неколико ножева
Додатну бригу маси полицајаца и војника задужених за безбедност током инаугурације подигла су два наводна спречена покушаја напада на Трампа, када се 8. јануара састао са републиканским сенаторима и одавао почаст недавно преминулом бившем председнику Џимију Картеру.
Полиција је у Капитолу ухапсила мушкарца наоружаног ножевима и мачетама, док је друга особа покушала да омете Трампов план тако што би запалила аутомобил.
Иако у оба случаја није сасвим разјашњено какву су опасност те две особе представљале, рањавање Трампа у јулу током предизборног скупа у градићу Батлеру у Пенсилванији и серија пропуста обезбеђења изазвале су талас додатних притисака на Тајну службу, чија је шефица Кимберли Китл, у међувремену, поднела оставку.
Пре свега два месеца, америчко министарство правде објавило је да је иранска Револуционарна гарда покушала да организује убиство Доналда Трампа, пре него што је на изборима 5. новембра поново изабран за председника Сједињених Држава.
Оперативац идентификован као Фархад Шакери, наводно, рекао је званичницима Револуционарне гарде да ће таква операција коштати ужасно пуно новца, на шта му је одговорено да "паре нису проблем".
Насиље као облик политичког протеста
Директор Федералног истражног бироа Кристофер Вреј је оптужницу описао као доказ наставка дрских покушаја Ирана да угрози америчке грађане, Трампа, али и дисиденте који су из Ирана побегли у САД.
Ипак, чини се да већу бригу америчким службама представља напета политичка ситуација у САД после Трампове победе на изборима, што је, уз два покушаја убиства и нападе у Њу Орлеансу и Лас Вегасу, подигло ниво опреза до неслућених висина.
За понедељак, протесте у Вашингтону најавило је неколико различитих група, међу којима и организације чије су скупове у прошлости, готово редовно, пратила хапшења.
Такође, није искључено да се, без претходне најаве, у америчкој престоници на дан инаугурације окупе и пропалестинске групе и организације.
Дуг списак потенцијалних опасности наводи на закључак да се инаугурација Доналда Трампа одржава у експлозивнијој атмосфери него пре четири године, пре свега јер због све раширенијег размишљања да су насиље и деструкција постали прихватљиви начин изражавања политичког протеста.