Извор: Ел Еј тајмс, Вашингтон пост, Њузнејшн

Зашто куће у Лос Анђелесу тако брзо и лако горе

Брзина којом пожари гутају читава насеља у Лос Анђелесу отварају питања ефикасности ватрогасне службе, али и квалитета кућа и урбанистичких решења која погодују ширењу пожара. Посебно питање је зашто се у гашењу не користи вода из океана на чијој обали се град налази.

Пожари који тренутно бесне у Лос Анђелесу остављају за собом катастрофалне последице, а брзина којом се ватра шири и уништава домове изазива посебну пажњу. Постоји више разлога због којих куће у овом граду тако лако и брзо изгоре.

Суша и високе температуре које погађају Калифорнију доводе до исушивања вегетације и грађевинских материјала, што их чини изузетно запаљивим. Многе куће су изграђене од дрвета и других материјала који подстичу ширење ватре. Додатни проблем представљају јаки ветрови Санта Ана, који не само што распламсавају пожаре већ и преносе варнице на велике удаљености, изазивајући нова жаришта.

Близина кућа и велика густина насељености у Лос Анђелесу омогућавају да се ватра лако преноси са једне грађевине на другу. Неки становници, упркос упозорењима, не одржавају заштитне зоне око својих домова, остављајући запаљиве материјале у близини. Ограничени ресурси ватрогасних служби, као и неприступачан терен у неким деловима града, отежавају брзу и ефикасну интервенцију.

Разлози за пад притиска у хидрантима током пожара у Лос Анђелесу

Један од кључних проблема који отежава гашење пожара у Лос Анђелесу јесте пад притиска у хидрантима, што директно утиче на ефикасност ватрогасних служби. Овај проблем је резултат комбинације више фактора који заједно стварају озбиљне препреке у борби против ватре.

Прво, екстремна потрошња воде током пожара доводи до преоптерећења водоводног система. Ватрогасне службе користе велике количине воде како би покушале да угасе интензивне пожаре, што ствара притисак на инфраструктуру која није дизајнирана за такву врсту оптерећења. Друго, старост и неодржавање водоводне мреже у појединим деловима града додатно доприносе паду притиска. Многи цевоводи су изграђени пре неколико деценија, што резултира кваровима и цурењем воде.

Поред тога, раст насељености и урбанизација довели су до повећане потрошње воде у домаћинствима и индустрији, што смањује доступност воде у хитним ситуацијама. Пожаре прате и технички кварови на пумпама или регулаторима притиска што проузрокује привремени прекид или драстично смањење протока воде ка хидрантима. Јаки ветрови, који су чест пратилац ових пожара, такође могу оштетити инфраструктуру, укључујући електричне системе који напајају пумпе за воду.

Локалне власти су истакле да је проблем често проузрокован и недовољним планирањем и недостатком резервних извора воде у кризним ситуацијама. Пожари великог обима захтевају брз одговор, али када притисак у хидрантима падне, ватрогасци губе драгоцено време у потрази за алтернативним изворима воде.

Ова ситуација отворила је велику дебату у јавности о потреби за улагањем у модернизацију водоводне мреже и успостављање ефикаснијих механизама управљања водним ресурсима, како би се спречиле сличне кризе у будућности. 

Критике на рачун ватрогасаца и зашто се морска вода не користи у гашењу пожара

Учестале критике на рачун ватрогасних служби у Лос Анђелесу углавном су усмерене на проблеме са логистиком, брзином реакције и ефикасношћу. Грађани су и раније често указивали на кашњења у интервенцијама, посебно у густо насељеним или изолованим подручјима.

Поред тога, недовољан број ватрогасаца и опреме, као и недостатак адекватне координације између локалних и државних агенција, доводе до незадовољства јавности. Раније поменути проблеми са хидрантима додатно компликују ситуацију и стварају утисак да службе нису довољно припремљене за кризе овог обима.

Што се тиче употребе морске воде у гашењу пожара, постоји више разлога зашто се она не користи у ширем обиму. Морска вода може изазвати корозију на ватрогасној опреми, укључујући авионе, пумпе и цевоводе, али тај проблем може се ублажити испирањем система након употребе.

Главна брига је безбедност пилота и авиона, јер узимање воде из узбурканог мора може бити ризично и опасно. У већини случајева, језера и резервоари су безбеднији и ближи извор воде за гашење пожара.

Коришћење морске воде за водоводне системе такође није практично због њене корозивне природе и потребе за транспортом до привремених резервоара. Поред тога, морска вода може оштетити вегетацију и земљиште, јер је потребно много времена да се земља опорави од салинизације.

Ипак, у хитним случајевима, ватрогасне службе понекад користе морску воду, али уз посебне процедуре. Ватрогасни чамци и службе поред обале имају планове за њено коришћење.

Читај ми!