субота, 11.01.2025, 06:32 -> 17:08
Лука Павловски из Лос Анђелеса за РТС: Као да је пала нуклеарна бомба, све изгледа као на филму
Ватрогасци настављају борбу са ватреном стихијом у Лос Анђелесу која је до сада однела 11 живота, изгорело је око 10.000 објеката, око 180.000 људи се евакуише. У деловима града уведен је полицијски час. Све изгледа као да је пала нуклеарна бомба, каже за РТС Лука Павловски, који живи у Лос Анђелесу.
Америчко Министарство здравља и социјалних услуга прогласило је ванредну ситуацију за јавно здравље у Калифорнији како би се решили здравствени проблеми изазвани пожарима у округу Лос Анђелеса.
Лука Павловски који живи у Лос Анђелесу рекао је за РТС да се током јучерашњег дана провозао до дела града који је захваћен пожаром и да све то изгледа као да је пала нуклеарна бомба и да је све пуно пепела.
"Свуда пада пуно пепела и ко зна каквих све хемикалија. Док сам се возио колима пекле су ме очи и грло, иако сам носио маску. И сада ме пеку очу. Међутим, није ми јасно како гомила људи шета и не носе маске", рекао је Павловски.
Говорећи о уведеном полицијском часу, рекао је да је према његовим сазнањима полиција ухапсила човека који је запалио други пожар.
"Сумња се да је више људи започело пожаре, доста људи почело је да подмеће пожаре и многи краду по кућама", навео је.
Како је истакао, једина добра ствар је да за сада у делу где он живи има струје и воде.
Испричао је o догађају од пре два дана.
"Пре два дана сам видео мали пламен на врху брда док сам се возио колима и стао сам да видим шта се дешава. За пет минута је цело брдо горело, настала је паника. Тек после сат времена дошао је први хеликоптер, а после два сата су авиони и хеликоптери гасили пожар. Деловало је као на филму", навео је Павловски.
Истакао је да се у Лос Анђелесу живи у страху и да кућа, зграда и ресторана које су ту постојале више нема, сада ће ту нешто друго бити.
Највећа катастрофа у историји града
Шест пожара који харају Лос Анђелесом, однели су 11 живота и уништили на хиљаде домова, док се штета процењује у милијардама долара.
Пожари који горе у Лос Анђелесу већ су проглашени најразорнијим у историји града. Шест активних пожара захватило је површину већу од Сан Франциска, остављајући иза себе најмање 11 жртава.
Након четири дана интензивне борбе, ватрогасци су успели да делимично обуздају два највећа пожара, али опасност и даље прети. Евакуације су наређене за више од 153.000 људи, док је градоначелница Карен Бас поручила: "Наш приоритет је заштита живота и имовине.“
Штета је несагледива – уништено је више од 10.000 објеката, читави квартови су избрисани са лица земље, а симболи града остали су у рушевинама. Процењује се да би економски губици могли достићи од 50 до 150 милијарди долара, што би ове пожаре учинило најскупљима у историји САД.
Док ветрови, који су подстакли ширење ватре, привремено слабе, најављено је њихово поновно јачање током викенда, што додатно компликује ситуацију. Регија већ пати од екстремне суше – на аеродрому у Лос Анђелесу је од октобра пало свега литар кише по квадратном метру, што је најнижи ниво у историји.
Гувернер Калифорније Гавин Њусом позвао је на хитну истрагу због пада притиска у хидрантима током гашења пожара. У писму председнику Џозефу Бајдену изразио је захвалност за брзу реакцију, али је и апеловао да трагедија не буде политизована.
Грешке у систему евакуације додатно су изазвале панику међу становницима, након што су погрешна упозорења послата широм округа. Званичници су се извинили грађанима и најавили мере за спречавање сличних пропуста.
Многи становници остали су без домова, одевени у лагану одећу у којој су се евакуисали верујућу да ће се брзо вратити.
Попут Филипа Коена (68), који сада привремено борави у прихватилишту. „Изгубио сам све, остао сам само са одећом коју носим већ неколико дана“, рекао је Коен за локалне медије.
Уз хиљаде породица које се суочавају са неизвесном будућношћу, институције такође трпе огроман ударац. Више од 150 запослених у Насиној лабораторији у Пасадени изгубило је домове, а међу њима су и мајка троје деце и жена која се породила само три дана пре избијања пожара.
Док Лос Анђелес планира обнову, становници се боре са шоком и губицима. "Оно што ме мучи је све што сам морао да оставим иза себе“, изјавио је један од преживелих, наглашавајући несигурност са којом се грађани сада суочавају.
Катастрофа која је погодила Лос Анђелес оставила је неизбрисив траг и променуће овај град заувек.