Извор: РТС

Погинуле три особе у ваздушним ударима на Јемен; ИДФ: Одговор на нападе Хута на Израел

Не престају сукоби на Блиском истоку. Израелска војска је потврдила да су покренути ваздушни напади на Хуте у Јемену као одговор на претходне нападе балистичким ракетама и беспилотним летелица на Израел. Најмање три особе су погинуле у нападима на међународни аеродром Сану у Јемену и на луку Рас Иса, јавила је телевизија јеменских Хута "Ел Масира". У израелском ваздушном нападу на град Газу је најмање осам Палестинаца убијено, пише "Вафа".

Нетанјаху: Израел ће наставити да напад Хуте

Израел ће наставити да удара на Хуте у Јемену док се посао не заврши, каже премијер Бенјамин Нетанјаху.

"Пре кратког времена, Ваздухопловство је напало мете терористичке организације Хути у Јемену, како на обали тако и у Сани", каже Нетанјаху.

"Одлучни смо да одсечемо овај терористички крак иранске осовине зла. На томе ћемо истрајати док не завршимо посао", каже премијер Израела.

(Times of Israel)

Опширније Краће

Директор СЗО био на аеродрому у Јемену у време напада ИДФ

Директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус налазио се на међународном аеродрому Сана у Јемену током израелских ваздушних напада, рекао је извор из управе аеродрома.

"Напад се догодио док се директор Светске здравствене организације Тедрос Гебрејесус спремао да се укрца у приватни авион УН и напусти Сану", рекао је извор за агенцију РИА Новости.

Касније је и сам директор СЗО рекао да је израелско ваздухопловство у нападу оштетило зграде које се налазе неколико метара од авиона у којем се налазио.

Нико од чланова делегације УН није повређен, рекао је Тедрос.

Како су саопштиле УН, Тедрос је био у Јемену да би преговарао о ослобађању особља УН који Хути неколико месеци држе као таоце и да процени здравствену и хуманитарну ситуацију у земљи.

Након што је мисија завршена, објаснио је директор СЗО, он и његов тим су се спремали да се укрцају на лет из Јемена, када је аеродром нападнут.

Поред тога што су погинуле две особе, повређен је и члан посаде Тедросовог авиона, наведено је у саопштењу УН.

Оштећени су торањ контроле летења и салон за одлазак. 

Тедрос и његов тим били су на само неколико метара, али су неповређени, стоји у саопштењу. 

(Танјуг)

Опширније Краће

Ел Масира: У израелским нападима на Јемен погинуле три особе

Најмање две особе су погинуле у израелским нападима на међународни аеродром Сану у Јемену, а још једна особа је настрадала у луци Рас Иса, јавила је телевизија јеменских Хута – Ел Масира.

У извештају телевизије се наводи да је 11 особа повређено у израелским нападима, пренео је Ројтерс.

У нападима су погођене јеменске електране Хезијаз и Рас Канатиб, као и војна инфраструктура у лукама Ходејда, Салиф и Рас Канатиб, додала је израелска војска, пренео је Ројтерс.

Хути за сада нису коментарисали нападе.

(Танјуг)

Опширније Краће

Вафа: Погинуло осам Палестинаца у нападу на Газу

Најмање осам Палестинаца убијено је у израелском ваздушном нападу на град Газу, пише Вафа.

Локални извори палестинске агенције су известили да су израелске снаге гађале кућу која се налази у источном делу града Газе.

(WAFA)

Опширније Краће

ИДФ: Напад на Хуте у Јемену је одговор на ударе на Израел

Израелска војска је потврдила да су покренути ваздушни напади на Хуте у Јемену као одговор на нападе балистичким ракетама и беспилотним летелица на Израел.

У саопштењу ИДФ-а се наводи да су борбени авиони израелског ваздухопловства гађали циљеве Хута дуж западне обале Јемена и дубље у земљи.

Мете су укључивале "инфраструктуру коју је терористички режим Хута користио за своје војне активности" – међународни аеродрому Сана у главном граду, електране и инфраструктуру у лукама.

"Ову инфраструктуру су Хути користили за пребацивање иранског оружја у регион и за улазак високих иранских званичника", наводи ИДФ.

(Times of Israel)

Опширније Краће

Израел извео напад на аеродром у Сани у Јемену

Медијски извештаји у Јемену тврде да је израелско ваздухопловство извело нападе на међународни аеродром Сана.

Такође извештавају о ваздушним нападима на јеменски лучки град Ходеида.

За сада нема више детаља, а још нема потврде од израелских званичника или Хута.

Израелски извори потврђују за неколико медија да ИДФ изводи ваздушне нападе на Хуте као одговор на недавне нападе балистичких ракета и беспилотних летелица те терористичке групе коју подржава Иран.

Наведени напади су уследили током говора вође Хута Абдула Малика ел Хутија, пише Тајмс оф Израел.

Израелски званичници обећали су да ће циљати Хуте након што је терористичка група коју подржава Иран недавно појачала своје нападе на Израел.

(Times of Israel, Reuters)

Опширније Краће

Либан у првој поруци влади у Дамаску изразио жељу за најбољим односима са Сиријом

У својој првој званичној поруци новој влади у Дамаску, Либан је поручио да се радује што ће имати најбоље суседске односе са Сиријом.

Либански министар спољних послова Абдулах Бухабиб пренео је ову поруку свом сиријском колеги Асаду Хасану ел Шибанију у телефонском разговору, саопштило је либанско министарство спољних послова на мрежи Икс, преноси Ројтерс.

Либански Хезболах пружао је велику подршку свргнутом сиријском председнику Башару ел Асаду током година грађанског рата, али је морао да врати своје борце у Либан током прошле године због сукоба са Израелом, што је ослабило позиције сиријске владе, наводи агенција.

Под Асадом, Хезболах је користио руту, да преко Ирака и Сирије уноси оружје и другу војну опрему из Ирана.

Побуњеници су почетком децембра заузели границу са Ираком и пресекли ту руту, а нешто касније заузели су главни град Дамаск и Асад је побегао из земље.

Нови сиријски лидер Ахмед ел Шара настоји да успостави добре односе са арапским и западним лидерима након свргавања Асада, наводи Ројтерс.

(Reuters)

Опширније Краће

УНИФИЛ позива Израел да благовремено повуче трупе из јужног Либана

Мировне снаге Уједињених нација у Либану (УНИФИЛ) затражиле су благовремено повлачење Израела из јужног Либана, позивајући се на споразум о прекиду ватре који је у новембру Тел Авив склопио са либанским милитантима Хезболаха.

У саопштењу, УНИФИЛ је изразио забринутост због континуираног уништавања стамбених подручја, пољопривредног земљишта и инфраструктуре у јужном Либану, што сматра кршењем Резолуције УН 1701.

“УНИФИЛ наставља да позива на благовремено повлачење Израелских одбрамбених снага и распоређивање либанских оружаних снага уместо Хезболаха у јужном Либану, заједно са пуном имплементацијом Резолуције 1701 као свеобухватног пута ка миру“, наводи се у саопштењу.

УНИФИЛ је поновио спремност да надгледа подручје јужно од реке Литани како би се осигурало да у њему нема наоружаног особља и оружја, осим либанске владе и УНИФИЛ-а.

Израелска војска је саопштила да разматра критике УНИФИЛ-а и за сада је одбила даље да коментарише ово саопштење, наводи Ројтерс.

Према споразуму о 60-дневном прекиду ватре од 27. новембра, борци Хезболаха морају напустити положаје у јужном Либану и кренути северно од реке Литани, која протиче око 30 километара од границе са Израелом, заједно са потпуним повлачењем Израела са југа, преноси Ројтерс.

У условима примирја са Хезболахом, израелским снагама је остављено до 60 дана да се повуку из јужног Либана, али ниједна страна не може да покреће офанзивне операције.

Прекид ватре означио је крај најсмртоносније конфронтације између Израела и Хезболаха од њиховог шестонедељног рата 2006. године, наводи агенција.

(Reuters)

Опширније Краће

Јерусалим: Израелски десничарски министар Бен Гвир упао у комплекс џамије Ел Акса

Израелски крајње десничарски министар за националну безбедност Итамар Бен Гвир је, у пратњи израелских насељеника, упао у комплекс џамије Ел Акса у Јерусалиму.

Гвир је рекао да је отишао у комплекс џамије, такође познат као Храмовна гора и представља свето место за све три аврамске религије, да се моли за израелске војнике и таоце у Појасу Газе, преноси Џерузалим пост.

Бен Гвир је поручио да би, уколико би одлука била на њему, у комплексу једног од најзначајнијих места у исламу изградио синагогу.

Палестинска агенција Вафа је пренела да је израелска војска распоредила специјалну јединицу у дворишту Ел Аксе како би обезбедила упад Бена Гвира и насељеника у комплекс, а спречила муслиманске вернике да уђу.

Кабинет израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа саопштио је да ''статус кво Храмовне горе остаје непромењен'', а бивши министар одбране Јоав Галант осудио је посету Бен Гвира Ел Акси, рекавши да је тиме угрозио израелску националну безбедност.

Јордан, чија је краљевска породица задужена за очување Ел Аксе, осудио је упад израелског министра у комплекс џамије ''под заштитом израелске окупационе полиције”.

Јорданско Министарство спољних послова је акције Бен Гвира назвало ''провокативним кораком“ и кршењем деценијама старог ''историјског и правног статуса кво“ и међународног права, пише Ал Џазира.

''Упад је покушај да се наметне временска и просторна подела. Израел, окупациона сила, нема суверенитет над окупираним градом Јерусалимом и његовим исламским и хришћанским светињама“, рекао је портпарол министарства Суфјан ел Куда.

(Танјуг, Al Jazeera)

Опширније Краће

Ел Арабија: Хамас предао преговарачима делимичан списак са именима израелских талаца

Хамас је посредницима у преговорима о прекиду ватре и размени заробљеника са Израелом предао делимичан списак са именима живих израелских талаца, али не може да ступи у комуникацију са свим милитантним групама које држе отете Израелце, рекао је неименовани званичник Хамаса за Ел Арабију.

Извор је рекао да ће Хамас моћи да пружи више информација о таоцима када потенцијално примирје са Израелом ступи на снагу, чиме ће се олакшати комуникација у енклави.

Израелски медији су претходно пренели да Хамас одбија да пружи информације о заробљеницима које држи.

Ел Арабија пише да ће у првој фази могућег примирја између Израела и Хамаса бити ослобођена два војника мушког пола, који су такође амерички држављани.

Тајмс оф Израел наводи да за сада није познато да ли су ти војници на активној дужности, будући да Хамас све мушкарце способне за службу класификује као војнике.

Поред тога, у првој фази биће пуштена и два мушкарца са руским држављанством, наводи се у извештају.

У извештају се додаје да постоје извесна неслагања око класификације хуманитарних случајева, а да Хамас одбија да у ту категорију укључи војнике рањене током борби.

Неименовани египатски извори тврде да се ускоро очекује склапање примирја, али су израелски званичници у среду оптужили Хамас да је одустао од компромиса у неким питањима, која би убрзала процес прекида ватре.

Хамас је претходно у више наврата оптужио Израел да поставља нове захтеве у преговорима и изазива одлагање постизања примирја.

(Times of Israel)

Опширније Краће

Израелски медији: Шеф Мосада предложио директан напад на Иран ради одвраћања Хута

Директор Мосада Дејвид Барнеа рекао је високим израелским званичницима да би Израел требало да нападне Иран, како би зауставио нападе јеменских Хута, које подржава Техеран, али се израелски премијер Бенјамин Нетанјаху и министар одбране Израел Кац нису сагласили са том проценом, пренели су израелски медији.

Према писању листа Хаарец, Барнеа је ту опцију изнео током низа дискусија о недостатку резултата претходних израелских напада на Јемен, али су Нетанјаху и Кац били мишљења да Израел треба да настави нападе на Хуте.

''Морамо да кренемо директно против Ирана. Ако само нападамо Хуте, није сигурно да ћемо моћи да их зауставимо“, рекао је Барнеа безбедносним званичницима, према извештају израелског Канала 13.

Канал 13 је пренео да се Нетанјаху успротивио, истакавши да је Иран "друго питање, које ће бити решено у одговарајућем тренутку“, са чиме су се сагласили безбедносни званичници.

У среду, на прво вече Хануке, Нетанјаху је у обраћању обећао да ће Хути, ''као и други непријатељи Израела'' сносити последице за нападе на ту земљу.

У протеклих 10 дана, Хути су лансирали пет балистичких ракета и најмање пет дронова на Израел у, како тврде, кампањи подршке палестинском народу током израелског рата у Појасу Газе.

Једна од ракета пала је на подручје Тел Авив – Јафа, а здравствене власти су саопштиле да је у том нападу лакше рањено 16 људи.

(Танјуг)

Опширније Краће

Најмање 14 припадника сиријских безбедносних снага убијено у сукобима у Тартусу

Сиријска опсерваторија за људска права саопштила је да је најмање 14 припадника безбедносних снага нових сиријских власти и три наоружана мушкарца убијено у сукобима у провинцији Тартус, приликом покушаја хапшења официра бившег режима повезаног са озлоглашеним затвором Седнаја.

Та организација са седиштем у Великој Британији навела је да је сукоб избио у Тартусу, упоришту бившег председника Башара ел Асада и припадника алавитске мањине којој и он припада и да је изазван покушајем хапшења бившег затворског званичника Седнаје, преноси Гардијан.

Нови сиријски министар унутрашњих послова потврдио је смртне случајеве у поруци на Телеграму и рекао да су ''остаци Асадовог режима" такође ранили 10 полицајаца.

Министар је обећао да ће казнити "сваког ко се усуди да покуша да подре безбедност Сирије или угрози животе њених грађана“.

Одвојено, у граду Хомсу је уведен полицијски час након немира повезаних са демонстрацијама, које су наводно да су предводили припадници мањинских алавитских и шиитских муслиманских верских мањина.

Један демонстрант је убијен, а петоро их је рањено у Хомсу након што су снаге безбедности отвориле ватру да растерају масу, пише Гардијан.

Мештани су рекли за Ројтерс да су демонстрације повезане са притиском и насиљем последњих дана усмерене на припаднике мањине алавита, лојалне Асаду, кога су 8. децембра збацили сунитски побуњеници.

Демонстрације су избиле у исто време када се на друштвеним мрежама појавио снимак без датума, који приказује пожар у алавитском светилишту у граду Алепу.

Протести су недавно избили и у Дамаску и у већински хришћанској Сукајлабији у централном делу земље, након што је у том граду запаљена божићна јелка, а демонстранти су позвали нове исламистичке власти да заштите верске мањине, укључујући хришћане.

(Танјуг, Guardian)

Опширније Краће

У ударима на Газу десеторо погинулих, укључујући пет новинара

Најмање 10 људи је погинуло, укључујући пет новинара, а више од десет је рањено у израелским нападима на Газу, саопштилe су здравствене власти у тој енклави.

Пет људи је погинуло, а 20 рањено у израелском ваздушном нападу на кућу у насељу Зејтун у Гази. Како се истиче, број погинулих могао би да порасте јер је много људи остало заробљено под рушевинама.

У одвојеном инциденту, пет новинара је погинуло када је њихово возило ударено у близини болнице Авда у Нусеирату у централној Гази, саопштиле су здравствене власти енклаве. Радили су за телевизију Кудс ел Ијум.

Палестински медији и локални извештачи рекли су да је возило означено као медијски комби и да су га новинари користили за извештавање из болнице и кампа Нусеират.

Израелска војска саопштила је да су њене ваздушне снаге циљано напале возило, тврдећи да су унутра налазили припадници милитантне групе Исламски џихад.

(Reuters)

Опширније Краће

Поново су интензивирани преговори о примирју у Гази, али се њихово решење и даље не назире.

Канцеларија премијера Бенјамина Нетанјахуа наводи да терористичка група Хамас одбацује већ постигнуте споразуме.

Израел наводи још није добио од Хамаса списак живих и мртвих талаца који ће бити ослобођени у првој фази потенцијалног споразума о прекиду ватре и таоцима.

Палестинска милитантна група Хамас саопштила је да је до одлагања у постизању споразума о прекиду ватре у Гази дошло зато што је Израел поставио нове услове.

Министарство здравља Газе саопштило је да је у рату који Израел води против Газе, а који траје од 7. октобра 2023. године, убијен је најмање 45.361 Палестинац, а 107.803 су рањена.

У шаторском кампу у Гази, у близини Кан Јуниса, тронедељна беба је преминула од последица хладноће.

Турско Министарство одбране саопштило је да је најмање 21 курдски милитант убијен је у нападима турске војске на северну Сирију и Ирак.

Читај ми!